Na severu Čech zaplavila voda domy a silnice, většina řek už klesá

Liberec - Vytrvalý déšť zvedl hladiny některých řek především v severních a středních Čechách. Většina řek, které se vylily z koryt, ale už během dneška začala klesat, hladiny ostatních by podle vodohospodářů měly začít klesat v nejbližších hodinách. Na třetím stupni zůstávají Smědá v Předláncích, Řasnice ve Frýdlantu, Jeřice v Mníšku a Ploučnice ve Stráži pod Ralskem a v České Lípě. Ve středních Čechách pak platí nejvyšší stupeň povodňově aktivity na Mrlině ve Vestci a také na Jizeře v Bakově. Největší starosti dělala velká voda lidem na Frýdlantsku. Z Višňové záchranáři včera večer evakuovali 28 lidí.

V Libereckém kraji dnes stále pršelo, vody v řekách konkrétně na Frýdlantsku neubývalo, naopak přibývalo zaplavených silnic a sklepů domů. Kvůli hrozbě záplav dnes ve Frýdlantu zrušili benefiční koncert na pomoc školám, které poškodily poslední povodně v srpnu. Tehdy voda odřízla město od světa a v Libereckém a Ústeckém kraji způsobila škody přesahující deset miliard korun. Vyžádala si i pět obětí na životech.

Dnešní situace na severu Čech je o poznání méně dramatická. Ve Višňové, kde byla situace nejvážnější, se všech 28 evakuovaných během dne vrátilo zpět do svých domovů. Odpoledne ale začalo na hřebenech Jizerských hor znovu pršet, a proto ve Višňové hrozila další evakuace, podle aktuálních informací ale nařízena nebude. Hasiči ale koryto řeky Smědé budou nadále sledovat.

Video Silné deště opět zvedly hladiny některých řek
video

Silné deště opět zvedly hladiny některých řek

Největší problémy působí voda na Českolipsku. „V České Lípě se řeka drží v korytě, problémy jsou ale v Pertolticích a Brništi, kde se řeka vylila z břehů,“ řekla českolipská starostka Hana Moudrá. V Pertolticích jsou zaplaveny nejen louky a zahrady, ale i přízemí některých domů, neprůjezdná je tam i silnice.

Aktuální informace o situaci v povodí českých řek naleznete na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

Třetí stupeň povodňové aktivity dnes museli vodohospodáři vyhlásit také ve středočeském Vestci na Nymbursku a na Jizeře v Bakově. Nejvyššího stupně povodňové aktivity se dočkalo i několik obcí v Královéhradeckém kraji. Podle pracovníků Povodí Labe by měly stoupat vodní stavy v nižších úsecích toků tak, jak v nich bude postupovat povodňová vlna. Hasiči čerpali vodu hlavně ze zatopených sklepů.

Velká voda komplikuje dopravu

V Libereckém kraji je kvůli velké vodě uzavřeno pět silnic na Českolipsku a další na Liberecku. Obtížně průjezdná je kvůli zaplavení i silnice v liberecké čtvrti Liberec - Harcov. Na hlavní silnici u Dolánek mezi Turnovem a Malou Skálou zúžil sesuv půdy profil silnice a dopravu tam řídí semafory. V Ústeckém kraji zablokoval sesuv půdy silnici u obce Libochovany na Litoměřicku. Na Teplicku je uzavřen průjezd pod železničním viaduktem u Rtyně nad Bílinou a silnice u obce Modlany. Na rychlostní komunikaci R10 zase omezily provoz velké kaluže na 65. km ve směru na Prahu a 44. kilometru ve směru na Turnov.

Ve středních Čechách se nedá projet po komunikaci II/277 v Mohelnici nad Jizerou, po silnici II/275 v Brodcích nad Jizerou a po III/2591 mezi Mladou Boleslaví a obcí Vinec. V Rožďalovicích se na silnici vylila voda z rybníka Hasina, místo je ale s opatrností průjezdné.

Během posledních 24 hodin spadlo nejvíc srážek v osadě Rudolfově u Liberce (80 milimetrů) a Fojtce (75 milimetrů) a Mlýnici (70 milimetrů) na Liberecku. V Ústeckém kraji nejvíce napršelo ve Chřibské (43 milimetrů).