Podle Zangariho by právě zpomalení toku Golfského proudu mohlo v důsledku havárie ropné plošiny v Mexickém zálivu přinést Evropě nejstudenější zimu za poslední tisíciletí. Klimatologové nicméně považují toto tvrzení za nepravděpodobné. Zpomalování Golfského proudu podle nich nastat může, nicméně vliv ropné skvrny na tento proces je diskutabilní. Zároveň dnes není možné s jistotou říci, zda letošní zima skutečně přinese extrémně chladné počasí.
Jan Pretl se rovněž domnívá, že na působení celého procesu může mít havárie ropného tankeru pouze marginální dopad. Vzhledem k tomu, že proud má šířku pouze necelých sto metrů, zatímco Atlantický oceán má v úrovni Floridy v průměru sedm tisíc kilometrů, se vliv této havárie spíš přeceňuje.

Rozhovor o změnách klimatu
Problematika se zveličuje
Klimatolog Michal Kowaleski z polského Institutu meteorologie a vodního hospodářství se k tvrzení italských vědců postavil následovně: „Diskuze o zániku Golfského proudu jsou přehnané. Stejně jako každý jiný přírodní jev má období větší a menší intenzity. Zánik Golfského proudu je velmi pesimistickou variantou.“
Podle Pretla se jednalo spíše o poplach, který mezi ostatními médii rozšířil včera server novinky.cz. Podobné zkreslující informace jsou poměrně časté. Škodí nejen klimatologii, ale i meteorologii, neboť předpovědi počasí na dobu delší než deset dní jsou podle Pretla spíše odhady s padesátiprocentní šancí na vyplnění.
Institut nukleární fyziky v Římě, kde Zangari působí, se kromě jiného zabývá klimatickými změnami v globálním měřítku. Zangari původně sledoval dopad ropné katastrofy v Mexickém zálivu na biochemické podmínky v mořských vodách a na jejich eventuální dopad na oteplování planety. Při výzkumu používá i satelitní snímkování a na základě těchto výzkumů přišel Zangari k závěru, že ve Floridském proudu, jenž je teplou složkou proudu Golfského, došlo k závažným změnám. Teplá složka proudu se proto údajně rozpadá. A stalo se tak až po ropné katastrofě v Mexickém zálivu. Podle Zangariho se prý porušila rovnováha, která se vytvářela miliony let, a neobnovení Golfského proudu by přineslo nenapravitelné následky, především celkovou nestabilitu počasí a zvýšení četnosti nepředvídatelných jevů. Nicméně sám Zangari říká, že je extrémně těžké určit, jak se bude situace nadále vyvíjet.