ČSSD zatím barví Senát na oranžovo, neuspěli komunisté

Praha – První kolo senátních voleb vyhrála ČSSD, příští týden se totiž o křeslo v horní komoře utká 22 jejích kandidátů. Sociální demokraté tak neuspěli pouze v pěti obvodech, ve kterých se letos volilo. ČSSD je tak na nejlepší cestě, aby měla sama v Senátu nadpoloviční většinu, k tomu jí příští týden stačí vyhrát ve 12 obvodech. Druhá ODS uspěla v 19 obvodech a stále tak má šanci obhájit všech svých 18 mandátů z minulých voleb. Velké strany tak letos senátní volby ovládly, kandidáti ODS a ČSSD se spolu utkají hned ve 14 případech.

Třetí TOP 09 se dostala do senátního finále v pěti obvodech, ve čtyřech bude soupeřit s ODS, na Kutnohorsku pak s ČSSD. Za Věci veřejné postoupil do druhého kola pouze jediný kandidát, na Frýdeckomístecku se Stanislav Czudek utká s Petrem Gawlasem z ČSSD.

Velkým poraženým letošních senátních voleb jsou pak komunisté, kteří neuspěli v žádném obvodu a počet jejich senátorů se tak ztenčí na dva. Naopak KDU-ČSL má ve hře tři kandidáty, jejichž soupeři jsou sociální demokraté. Má tak šanci počet svých senátorů zdvojnásobit a obnovit svůj senátorský klub, což by byla alespoň dílčí náplast na ránu způsobenou nuceným jarním odchodem ze sněmovny.

Video Výsledky prvního kola voleb do Senátu
video

Výsledky prvního kola voleb do Senátu

Výsledky prvního kola voleb do Senátu

O složení Senátu rozhodne druhé kolo

Příští víkend se rozhodne o tom, zda strany vládní koalice udrží v horní komoře většinu. Už teď mají jistých 24 křesel a mohou uspět v dalších 17 obvodech. Pokud by kandidáti vládních stran za týden všechny finálové duely vyhráli, což je ale vysoce nepravděpodobné, udrželi by si v horní komoře nadpoloviční většinu 41 hlasů. Koalici by k tomu mohlo pomoci i vítězství Liany Janáčkové (za hnutí Nezávislí), která je členkou senátorského klubu ODS. Mnohem pravděpodobnější je ale varianta, že bude mít v horní komoře absolutní většinu ČSSD, která musí uspět ve 12 z 22 duelů. Dosavadní předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) tak své křeslo zřejmě neuhájí.

Bohuslav Sobotka:

„První kolo neznamená nic. Postupy dohromady neznamenají nic. Skutečně důležité jsou výsledky voleb.“

1

V Táboře postupují do druhého kola dosavadní senátor Pavel Eybert (ODS) a bývalý ministr zemědělství Jan Mládek (ČSSD). Jasný je i souboj za Plzeň-jih, postupují radní Plzeňského kraje Dagmar Terelmešová z ČSSD a dosavadní senátor Jiří Šneberger (ODS).

V Českém Krumlově jdou dál senátor Tomáš Jirsa (ODS) a bývalý eurokomisař a premiér Vladimír Špidla (ČSSD). V Karlových Varech postupují nestraník Jan Horník (navržený STAN na kandidátce TOP 09 + STAN) a generální ředitel hotelu Thermal a krajský zastupitel Josef Pavel (ODS).

Za obvod Praha 10 jdou dál dosavadní senátor Jaromír Štětina (nestraník za TOP 09) a starosta Vladislav Lipovský z ODS. Za obvod Praha 6 postupují do druhého kola voleb bývalý poslanec Petr Bratský (ODS) a dosavadní senátorBedřich Moldan (nestraník za TOP 09). Také v obvodu Praha 11 uspěl kandidát ODS, konkrétně pražský radní Milan Pešák. Jeho soupeřem ve druhém kole bude Ladislav Kárský (ČSSD).

Za Mělník v Senátu usedne starostka Přezletic Veronika Vrecionová (ODS), nebo radní Středočeského kraje Milan Němec (ČSSD). Za Beroun postupují dosavadní senátor Jiří Oberfalzer (ODS) a starostka Chýně Věra Kovářová (za TOP 09).

Na Mostecku postupují do druhého kola Alena Dernerová (nestraník za Severočeši.cz) a Zdeněk Brabec z ČSSD. V Ústí nad Labem postupují dosavadní senátor Pavel Sušický (ODS) a zastupitel Ústeckého kraje Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz). Na Liberecku předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) přesvědčivě porazil libereckého hejtmana Stanislava Eichlera (ČSSD).

Za Ústí nad Orlicí se o místo v Senátu utkají lidovec Petr Šilar a sociální demokrat Miloslav Soušek. Senátorem za Jičínsko bude buď místopředseda Senátu Jiří Liška (ODS), nebo první náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Josef Táborský z ČSSD. Za Blansko postupují do druhého kola bývalý cyklistický reprezentant Jozef Regec (ČSSD) a starosta Olešnice Zdeněk Peša (KDU-ČSL). Senátorem za Kutnohorsko bude buď místostarosta Čáslavi Jaromír Strnad (ČSSD), nebo lékař Zdeněk Nováček (TOP 09). Pardubice bude v Senátu zastupovat Jiří Komárek (ČSSD), nebo Miluše Horská (za hnutí Nestraníci).

Volební obvod Jihlava bude v horní komoře reprezentovat bývalý hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil z ODS, nebo bývalý primátor Jihlavy Vratislav Výborný z ČSSD.

Senátorem za obvod Frýdek-Místek bude sociální demokrat Petr Gawlas, nebo nestraník za Věci veřejné Stanislav Czudek. Za obvod Ostrava-město bude křeslo obhajovat Liana Janáčková (bezpartijní za hnutí Nezávislí). Proti ní se postaví Antonín Maštalíř (ČSSD). V Bruntále postupují moravskoslezský hejtman Jiří Palas (ČSSD) a současný senátor Jiří Žák (ODS). V senátním obvodě Nový Jičín jdou dál bývalý poslanec Zdeněk Besta (ČSSD) a dosavadní senátor Milan Bureš (ODS).

Za Olomouc postupuje hejtman Martin Tesařík (ČSSD), který suverénně porazil Jana Hálka z ODS. V Kroměříži postupují starosta Miloš Malý (ČSSD) a dosavadní senátor Zdeněk Janalík z ODS. Na Hodonínsku s přehledem zvítězil místopředseda a poslanec ČSSD Zdeněk Škromach před Alenou Venhodovou z ODS.

Za obvod Brno-město jdou dál náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Václav Božek (ČSSD) a bývalý jihomoravský hejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL). Za Brno-venkov postupují Jan Žaloudík (nestraník za ČSSD) a dosavadní senátor Tomáš Julínek (ODS).

K senátním volbám přišlo 44,59 procenta oprávněných voličů.

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve volebním štábu strany
Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve volebním štábu strany