V Podbabě se bude prodlužovat tramvajová trať

Praha - V pražské Podbabě se bude prodlužovat tramvajová trať. Projekt postaví společnost Eurovia CS. Stavba už má také stavební povolení. Podle mluvčí pražského dopravního podniku Ilony Vysoudilové by měly být projekční práce zahájeny ještě tento měsíc a stavět se začne na přelomu roku. Na stavbu za zhruba 282 milionů korun získá peníze Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) z evropských fondů. Dotaci získá z operačního programu Praha - Konkurenceschopnost.

Tramvajová trať, která nyní končí před hotelem Crowne Plaza (někdejší hotel International) na bývalém náměstí Družby, bude prodloužena zhruba o 260 metrů nové dvoukolejné trasy. Dalších asi 290 metrů kolejí bude položeno v nové tramvajové smyčce u plánované železniční zastávky Praha - Podbaba. Zároveň bude rekonstruováno asi 300 metrů současné tratě z Vítězného náměstí.

Během výstavby bude zrušena současná smyčka. Nový úsek bude podle Vysoudilové pokračovat Podbabskou ulicí ke křižovatce s ulicemi Pod Paťankou a Ve Struhách. Na tuto křižovatku naváže vjezd do nové smyčky, kde bude vybudováno také nové sociální zařízení. Kvůli nové smyčce bude částečně přeložena ulice Pod Paťankou a bude demolován most železniční vlečky.

Hlavním cílem prodloužení mělo být vytvoření nového přestupního bodu. Cestující, kteří do Prahy přijedou vlakem směrem od Kralup nad Vltavou a Roztok, by pak přímo v Podbabě mohli přestoupit na tramvaj. Proti původním předpokladům bude ale železniční zastávka Podbaba kvůli nedostatku peněz vybudována s několikaletým zpožděním. V budoucnu se uvažuje o prodloužení tratě do Suchdola. Proto bude nová smyčka umístěna západně od ulice Podbabská.

Poslední nově vybudovanou tramvajovou tratí bylo v roce 2008 prodloužení kolejnic ze zastávky Laurová ke stanici metra Radlická. Pět let předtím DPP zprovoznil trať z Hlubočep na Barrandov. V posledních dvou letech se rozsah tramvajové sítě neměnil.

Dalších asi 290 metrů kolejí bude položeno v nové tramvajové smyčce u plánované železniční zastávky Praha - Podbaba.
Zdroj: ČTK/PR
Autor: ČTK/PR