Policie varuje: Roste počet okradených seniorů

Praha - Policie upozorňuje, že roste počet podvedených a okradených seniorů. Jen za prvních devět měsíců letošního roku napočítala policie 5 650 poškozených seniorů, například Moravskoslezský kraj hlásí více než dvojnásobek případů oproti loňsku. Podle ředitele Úřadu služby kriminální policie Jana Nogy nejčastěji pachatelé kontaktují staré lidi po telefonu, poté z nich pod nejrůznějšími záminkami vymámí peníze. Kriminalisté proto ve spolupráci s mobilním operátorem varují seniory prostřednictvím letáků přibalených k vyúčtování pevných telefonních linek.

„Skutečně tam je celkový nárůst oproti loňskému roku, dostáváme se někde přes 70 procent,“ řekl dnes Noga. Například v Moravskoslezském kraji loni evidovali 35 případů podvedených seniorů, do září letošního roku už jich však bylo 79. Celková škoda je za prvních devět měsíců tohoto roku téměř 25 milionů korun, průměrná částka, kterou podvodníci na starém člověku vylákají, činí 85 000 korun. V některých případech se prý ale jedná i o statisíce.

Nevíte, kdo volá? Zavěste!

„V současné době narůstá i brutalita pachatelů, jejich organizovanost,“ upozornil Noga. Terčem útoků se stávají nejčastěji staré ženy. Pachatelé si prý v telefonních seznamech vytipují křestní jména jako Antonie či Rozálie, která už se v současnosti moc nedávají, a tudíž se pravděpodobně jedná o starého člověka. Pachatel pak dotyčné zavolá, představí se třeba jako její vnuk a s vymyšleným dojemným příběhem prosí babičku o peníze. Ty si pak vyzvedne prostředník, který se starému člověku „prokáže“ dopředu smluveným heslem.

Kampaň s názvem „Nevíte kdo volá? Zavěste“ má proto varovat seniory, aby nevěřili cizím lidem, kteří je kontaktují po telefonu nebo zazvoní u jejich dveří. „Tato kategorie poškozených je navíc velmi jednoduše napadnutelná. Jsou to velice důvěřivé osoby, ve snaze pomoci bližnímu jsou zpravidla poškozeny,“ uvedl Noga.

Podle policie se podvodníci nejčastěji ke starým lidem domů dostanou pod záminkou toho, že jdou zkontrolovat plynoměr a podobné služby. Často si také vymyslí, že nesou doplatek.