Elita Prahy 10 v čele s Hrdličkou získala výhodně parcely

Praha – Spořádaný živnostník a skromný majitel dvou benzinových pump. Takovou image si pěstoval boss pražské ODS Tomáš Hrdlička. Hospodářské noviny ale zmapovaly jeho majetek a došly k překvapivému zjištění: Hrdlička podle všeho vlastní se svou manželkou nemovitosti, jejichž cena přesahuje dvacet milionů korun. A stavební parcely získal za podezřele nízkou cenu.

Bývalý radní Prahy 10 si koupil dvě velké stavební parcely v Uhříněvsi v roce 2005. Pozemky původně patřily městské části Praha 22, která se je rozhodla prodat. Nejlepší nabídku, 820 korun za metr čtvereční, nakonec podal Radek Luňák. Ten posléze radnici zaplatil v roce 2004 necelých 6 milionů. Dva z pozemků ale brzy skončily u Hrdličky, dva u rodičů starosty Prahy 10 Milana Richtera a jeden u Pavla Šulce, který je napojený na klíčové postavy pražské ČSSD. Šulc totiž řídí firmu Eminenc, již založil Petr Hulinský, a léta spoluvlastnil společnost s Karlem Březinou.

Prodejní cena byla sice o něco vyšší (1 100 za metr čtvereční), ovšem stále udělal Hrdlička i Richterovi výhodný obchod. V současnosti se v Uhříněvsi prodávají parcely na rodinné domy až za 5 000 korun za metr čtvereční. Luňák se pozemků zbavil velmi rychle. Pravděpodobně tedy šlo o předem domluvenou transakci. K případu se zúčastnění nechtějí vyjadřovat. Eva Richterová pouze prohlásila, že „je to dávno a moc si to nepamatuje“.

Muže spojuje i azylový areál Sedmidomky. Luňák stojí v čele představenstva společnosti Program bydlení, která areál pro radnici Prahy 10 spravuje. Na jejím vedení se přitom osm let podílel i Hrdlička. Oba zmiňovaní rovněž provozují v Praze benzinové pumpy ÖMV.

Soud stíhal Hrdličku kvůli podezření z korupce

Hrdlička po říjnových volbách skončil jako radní na Praze 10, jímž byl 4 roky. Na starosti měl územní rozvoj. Bývalý radní si ale ponechal funkce uvnitř ODS: řídí vinohradskou buňku a je členem širšího vedení pražské ODS.

Hrdlička byl stíhán kvůli korupci v kauze bývalého poslance ODS Vladimíra Doležala. Soud jej nakonec osvobodil.

Tomáš Hrdlička
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24