Staré známe ZDŠ platily přes 20 let

Praha - Školská soustava v Česku doznala od roku 1774, kdy byly položeny její základy, už nesčetných změn. Společenské poměry se odrážely v obsahu vzdělávání, typech škol, ale i v délce povinné docházky, která se různě měnila od šestileté až třeba po desetiletou. Současnou strukturu škol, včetně všem známou ZDŠ, máme od 15. prosince 1960. Tehdy schválený zákon mimo jiné také prodloužil povinnou školní docházku znovu na devět let. Dále uzákonil znovu devítiletou školní docházku a vytvořil jednotnou školskou soustavu, kde na sebe jednotlivé stupně škol navazovaly a umožňovaly získat i nejvyšší vzdělání.

Povinné všeobecné vzdělání poskytovaly základní devítileté školy (známé ZDŠ), členěné na první a druhý stupeň (5 + 4). Vrátila se výuka psaní a vlastivědy, zavedla se tělesná výchova, hudební a výtvarná výchova a výuka ruštiny. Střední školství tvořily tříleté střední všeobecně vzdělávací školy (SVVŠ), čtyřleté střední odborné školy, síť odborných učilišť, učňovských škol, střední školy pro pracující, odborné školy, podnikové technické školy, konzervatoře a příslušné ročníky škol hudebních a tanečních a školy pro mládež vyžadující zvláštní péči. Bylo uzákoněno studium pracujících, tedy při zaměstnání, jako součást vzdělávacího systému. 

Kromě jiného byla „veškerá mládež zapojena různými způsoby do práce výrobní“. Na ZDŠ to bylo formou nového předmětu pracovního vyučování. Na SVVŠ měli studenti s maturitou navíc získávat výuční list k nějakému dělnickému povolání.

Další rozsáhlou reformu zaznamenalo školství, když se zákonem z roku 1978 povinná školní docházka prodloužila na 10 let. Základní škola byla v letech 1979 až 1989 zkrácena na osm let (poprvé se nekryla s délkou povinné docházky), a další nejméně dva roky museli žáci absolvovat na některé střední škole, čímž vlastně získali střední vzdělání. Základní devítiletou školu zrušil nadobro zákon z roku 1984, v tu dobu končili žáci, kteří do ní nastupovali v roce 1975. K devítileté povinné školní docházce, která platí i dnes, se školáci vrátili v roce 1990.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 2 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 3 hhodinami

Šermíř Choupenitch je popáté Sokolem roku

Sokolem roku se stal už popáté šermíř Alexander Choupenitch. V historii ankety se to ještě nikomu nepodařilo. Kromě sportovců oceňuje Česká obec sokolská každý rok také jednotlivé cvičitele nebo kolektivy. Sokol působí ve více než tisícovce samospráv a má okolo 160 tisíc členů.
před 4 hhodinami

V Česku se loni narodilo nejméně dětí v historii

Počet obyvatel Česka loni vzrostl o zhruba 8900 na 10,91 milionu, což je nejvyšší počet od konce druhé světové války, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Přírůstek zajistila jen zahraniční migrace. Počet narozených totiž opět klesl. Narodilo se 84 311 dětí, což je podle statistiků dosud nejméně. Úřad eviduje počty obyvatel od roku 1785.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Nadace Charty 77 ocenila Gorolovou, bojovnici za odškodnění žen za sterilizaci

Cenu Františka Kriegla Nadace Charty 77 za občanskou statečnost letos získala romská aktivistka a sociální pracovnice Elena Gorolová. Porota ji ocenila za osobní i profesní přínos v boji za odškodnění obětí protiprávních a tajných sterilizací. Vyzdvihla především její dlouhodobou snahu a také odvahu, se kterou téma otevřela, i následný boj za odškodnění obětí protiprávního jednání státních zdravotnických zařízení. Gorolová cenu převzala ve čtvrtek.
před 4 hhodinami

Propad porodnosti je dramatický, říká demografka

V Česku se loni narodilo nejméně dětí v historii země – bylo jich zhruba 84 300. Vedoucí katedry demografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jiřina Kocourková označuje propad za „dramatický“. Je za ním prý změna reprodukčních plánů i ekonomická nejistota. Česko prý zažívá stejně intenzivní pokles porodnosti a plodnosti jako v 90. letech po listopadové revoluci a změně režimu.
před 7 hhodinami

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
před 12 hhodinami
Načítání...