Paroubek podává další trestní oznámení

Praha - Poslanec ČSSD Jiří Paroubek podává trestní oznámení kvůli údajnému sledování politiků z Prahy 11 firmou ABL za vedení ministra dopravy Víta Bárty. Bezpečnostní službu podezřívá z toho, že získávala nezákonně údaje z policejních databází. Podle Paroubka by se podezření mělo vyšetřit dřív, než bude jmenován nový policejní prezident Petr Lessy.

Pokud se prokáže nezákonné lustrování údajů z policejní databáze a to, že o něm Bárta věděl, měl by podle Paroubka odstoupit. Jde o případ údajného sledování někdejší starostky za ODS Marty Šorfové. Paroubkův právník Jiří Vyvadil poukazoval na dokumenty, podle nichž detektivové ABL získali z policejní databáze podle registrační značky vozu za 4 000 korun údaje o známém Šorfové.

„V celé věci však vzniká mnohem závažnější podezření, totiž že docházelo ve firmě ABL k mnohem rozsáhlejšímu zneužívání policejních databází a podle některých spekulací dokonce i ke zneužívání bezpečnostních složek státu,“ uvedl Paroubek, který už dříve podal dvě trestní oznámení přímo na Bártu. První se týkalo údajné pomluvy a druhé údajného krácení daní firmou ABL.

Dokumenty, které prý dosvědčují sledování politiků detektivy z ABL, zveřejnila minulý týden Mladá fronta Dnes. První informace o této kauze přinesl list už loni v září. Bárta tehdy vše popřel a dal čestné slovo premiéru Petru Nečasovi (ODS), že jeho lidé občanské demokraty nesledovali. Nyní po něm vedení ODS chce, aby záležitost vysvětlil. Bárta to slíbil, zatím tak ale neučinil.

Podle MfD je možné, že si sledování politiků objednala sama radnice. Představitelé městské části to popírají. ABL dostává od radnice zakázky. V Praze 11 spolu dlouhodobě zápasí dvě skupiny uvnitř ODS. První reprezentuje starosta Dalibor Mlejnský. Do druhého křídla patří jeho předchůdkyně Šorfová.