Paroubek požaduje hlasování o nedůvěře vládě kvůli Bártovi

Praha - Pokud ministr dopravy Vít Bárta (VV) neodstoupí z vládní funkce, měla by sociální demokracie vyvolat hlasování o nedůvěře, prohlašuje poslanec a bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek. Podle mluvčího sociálních demokratů Martina Ayrera vedení strany nic takového neprojednalo, Paroubkův nápad nemá v úmyslu jakkoli komentovat.

Sociální demokraté už minulý týden vyzvali Bártu v souvislosti s kauzou údajného sledování politiků v Praze 11 agenturou ABL k odstoupení. Bárta to ale na sobotní tiskové konferenci odmítl. ODS chce, aby Bárta případ vysvětlil přímo premiérovi Petru Nečasovi (ODS).

Informace o údajném sledování politiků z Prahy 11 včetně někdejší starostky Marty Šorfové (ODS) zveřejnila Mladá fronta Dnes (MfD) poprvé loni v září. Nedávno napsala, že získala dokumenty, které to potvrzují. Někdejší majitel ABL Bárta v sobotu informace popřel. Agentura podle něj žádné objednávky ke sledování politiků nepřijímala a nikoho nediskreditovala. Dokumenty jsou prý silně manipulovány.

Bártovo vystoupení nepřesvědčilo úřadujícího předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Ten v sobotu uvedl, že ministr informace o sledování politiků nevyvrátil. Znovu zopakoval, že by měl odstoupit. Paroubek uvedl, že Bárta v sobotu případ dostatečně nevysvětlil, jeho vyjádření prý nepřineslo žádné odpovědi, ale pouze výmluvy a další otázky.

Naposledy vyvolala ČSSD hlasování o nedůvěře vládě v prosinci loňského roku kvůli kauze kolem Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Vláda tehdy hlasování ustála. Hlasování o nedůvěře, které vyvolala ČSSD v březnu roku 2009, způsobilo pád vlády Mirka Topolánka (ODS).

Záznamy ze sledování Marty Šorfové
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24