Sněží, kde může, doprava se zpomaluje

Praha - V České republice zůstává zataženo a ve většině regionů sněží. Teploty začaly po západu slunce klesat k nule nebo pod ni. Nový sníh působí komplikace v silniční dopravě. Kolem poledne začalo hustě sněžit v Karlovarském kraji, kde už sníh z vozovek neodtává. I v dalších krajích především ve vyšších polohách motoristé narazí na rozbředlý sníh či ujetou sněhovou vrstvu. Silničáři proto opět doporučují jízdu se zvýšenou opatrností. Komu se nechce vyjíždět na zasněžené silnice, může jet vlakem. Pravidelnost železničního provozu dnes zimní počasí výrazněji neovlivnilo. Podrobnosti ke sjízdnosti silnic a dálnic naleznete zde.

V Libereckém kraji neustále připadává nový sníh. Silničáři ho sice stíhají prohrnovat a ošetřovat vozovky, řidiči si ale musí dávat pozor na rozježděnou břečku, která leží i na rychlostních silnicích. Kamiony měly dnes odpoledne problémy například na silnici I/10 mezi Železným Brodem a Tanvaldem, nákladní auto uvázlo i na silnici I/9 u Svoru směrem na Rumburk. Pozor na odstavené kamiony musí dávat řidiči i v dalších místech hornatého regionu. „Pokud by měli řidiči kamionů problémy ve stoupání, ať se nepokoušejí za každou cenu kopec vyjet, aby se nevzpříčili,“ varoval hlavní dispečer Krajské správy silnic v Libereckém kraji Pavel Pospíšil.

Také Zlínský kraj zasáhlo opět silné sněžení. Silničáři upozorňují, že na vedlejších silnicích na Valašsku je až sedmicentimetrová sněhová vrstva. Řidiči by proto neměli vyjíždět bez zimní výbavy. „Žádné neprůjezdné úseky hlášené nemám. Řidiči by si ale měli uvědomit, že silnice momentálně nejsou černé,“ nabádal motoristy k opatrnosti jednatel společnosti Správa a údržba silnic Valašska Jaromír Kořistka. Hasiči vyjížděli na pomoc k dopravním nehodám, při kterých se zranilo několik osob. Ve Valašském Meziříčí se srazila u masokombinátu dvě osobní auta. Podle svědků dostala řidička prvního vozu smyk a při havárii mimo komunikaci narazila do protijedoucího auta a následně skončila v příkopu, kde se její škodovka převrátila na střechu. Ve voze cestovaly společně s řidičkou dvě malé děti. Záchranáři odvezli zraněnou ženu i její dvě děti do nemocnice.

V Karlovarském kraji začalo kolem poledne hustě sněžit a za necelou hodinu spadlo několik centimetrů převážně mokrého sněhu. Zůstává ležet na silnicích, které jsou sice sjízdné, ale s velkou opatrností. Problémy jsou hlášeny z některých úseků v Krušných horách, na Sokolovsku a za Ostrovem. Obtížně sjízdná je silnice mezi Jáchymovem a Božím Darem především kolem abertamské zatáčky. V Krušných horách ztěžuje sjízdnost i vítr a možnost tvorby závějí a jazyků.

Na horských cestách v Královéhradeckém kraji zůstává stále uježděná vrstva zledovatělého sněhu, silnice jsou však s opatrností sjízdné. Na většině území kraje hlásí silničáři sněhové přeháňky a na některých cestách zůstává vrstva nového sněhu.

Osobní auto skončilo po nehodě v příkopu.
Osobní auto skončilo po nehodě v příkopu.
Více fotek
  • Osobní auto skončilo po nehodě v příkopu. autor: HZS Zlínského kraje, zdroj: www.hzs-zlkraje.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2272/227129.jpg
  • Traktor silničářů autor: Zdeněk Němec, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2149/214837.jpg