Nečistot v ovzduší Moravskoslezského kraje ubylo

Ostrava - Nečistot v ovzduší Moravskoslezského kraje ubylo. Čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu sice na všech měřicích stanicích dál překračují limity, na rozdíl od předcházejících pěti dní však už nedosahují ani dvojnásobku povolených hodnot. Smog trápí i Ústecký kraj, nicméně smogová regulace zde zřejmě vyhlášena nebude.

Aktuální informace o stavu ovzduší naleznete zde.

Denní koncentrace prašného aerosolu se dnes ráno pohybovaly mezi 56 mikrogramy na metr krychlový ve Studénce na Novojičínsku a 84 mikrogramy v Třinci na Frýdecko-Místecku. Limitní hranice pro 24hodinovou koncentraci polétavého prachu je přitom 50 mikrogramů na metr krychlový.

Nadále platí signál regulace, který mohou meteorologové odvolat až 24 hodin poté, co denní koncentrace na poslední stanici klesne pod 150 mikrogramů na metr krychlový. Podniky, které ovzduší znečišťují nejvíc a mají platné regulační řády, tak stále omezují výrobu. Městská doprava v Ostravě jezdí zdarma, čímž chce město přimět řidiče, aby omezili cestování vlastními auty. Na znečištění ovzduší se totiž výrazně podílí také doprava. Dalším významným zdrojem znečištění jsou majitelé rodinných domků, kteří topí neekologickými palivy.