Soud Moťovského mrtvým neprohlásil. Zatím

Praha - Soud zatím neprohlásí zmizelého podnikatele Jana Moťovského za mrtvého. Chce ověřit informace svědků, kteří tvrdí, že bývalého majitele Gottlandu a licence na MISS České republiky viděli. Zároveň chce soud vyslechnout policisty, od nichž si hodlá vyslechnout, kam pokročilo vyšetřování. Moťovský je nezvěstný už tři roky, svou rodinu naposledy kontaktoval v roce 2008 z francouzské Nice.

V polovině ledna měl soud podnikatele po vypršení roční lhůty prohlásit za mrtvého a nařídit dědické řízení. K tomu ale nedošlo. Na poslední chvíli totiž bratr zmizelého Roman Moťovský navrhl soudu svědky, kteří prý o zmizení jeho bratra něco vědí. U soudu tak dnes vypovídal rodinný známý Tomáš Vachta, podle jehož tvrzení viděl pohřešovaného loni na dovolené v Nice před hotelem. Jistý si ale není. „Zahlédl jsem tam projíždějící taxi, ve kterém možná mohl být Jan Moťovský nebo někdo jemu podobný,“ tvrdí Vachta.

Bývalý manažer firmy Jana Moťovského a majitel módního časopisu Zdeněk Kohák soudu zas řekl, že Jan Moťovský žije na ostrově Dominika. „Sdělil jsem jméno a pozici člověka, který ví o dalším člověku, který se s panem Moťovským viděl,“ prohlásil pro ČT Kohák.

Video Reportáž Richarda Samka
video

Reportáž Richarda Samka

Manželka zmizelého podnikatele ale považuje svědectví za nevěrohodná a účelová. „Je to účelově podané, za tím si stojím. Věřím, že se to brzy vyřeší,“ míní Kateřina Moťovská. Roman Moťovský se ale brání. „Plno věcí je prodaných, převedených na manželku bez dědického řízení, tak nevím, co bych měl odročovat. Pokud je někde možnost, že žije, rád bych se to dozvěděl,“ uvedl bratr Jana Moťovského.