V 16 obcích si dodatečně volí místní zastupitele

Praha - Obyvatelé 16 obcí si dnes vybírají v náhradním termínu své zastupitele. Dodatečné komunální volby se uskuteční tam, kde se loni v říjnu neuskutečnily kvůli absenci kandidátů. Někde kandidátky zapomněli předložit, jinde se dostatek zájemců nenašel. Od té doby se ale situace změnila, k nynějším volbám se přihlásilo 225 kandidátů. Svého cíle z nich ale dosáhne v průměru jen každý druhý, neboť obsazovat se bude 106 křesel.

Největší výběr budou mít v Jezernici na Přerovsku, kde se do souboje o místa v devítičlenném zastupitelstvu přihlásilo 32 kandidátů za čtyři seskupení. Naopak nejjednodušší volbu z jediné kandidátky budou mít v Chotči na Pardubicku, v Kovanci na Mladoboleslavsku, Zlosyni na Mělnicku, v Libenicích na Kolínsku a ve Zhoři na Tachovsku.

Na zastupitelstvo si budou muset ještě počkat v Řitonicích na Mladoboleslavsku, kde se ani do dodatečných voleb nikdo nepřihlásil. Ještě hůře jsou na tom v Pramenech na Chebsku, které na volené zástupce čeká už od předloňska. Ani na čtvrtý pokus se nepřihlásil nikdo, kdo by chtěl obec s dluhy ve výši desítek milionů korun vést.

Video V 16 obcích si dodatečně volí místní zastupitele
video

V 16 obcích si dodatečně volí místní zastupitele

Příští dílčí komunální volby naplánoval ministr vnitra na 9. dubna. Uskuteční se ve 44 obcích, kde se loni zvolené zastupitelstvo rozpadlo. Ve stejném termínu se budou volby opakovat v obci Bohy na Plzeňsku, kde soud nařídil opakování voleb kvůli tomu, že starosta do obce přihlásil voliče svého sdružení, které nakonec vyhrálo jen o čtyři hlasy.