Kritika z pražské záchranky: Ředitelé nemocnic zaspali

Praha – Ředitelé nemocnic zaspali a již dávno by měli pracovat na krizovém plánu v případě, že jejich zdravotnickému zařízení hrozí hromadný odchod lékařů. V Interview ČT24 to řekl ředitel zdravotnické záchranné služby hl. města Prahy a místopředseda senátního výboru pro zdravotnictví Zdeněk Schwarz. Zároveň upozornil na hrozbu, že v případě prázdných nemocnic nebude mít pacienty záchranných služeb kdo přijmout. Právě na to by podle něj měli brát ředitelé nemocnic ohled. V hlavním městě podalo výpověď zhruba 570 doktorů.

„Mohlo by se stát, že by pacienti od záchranných služeb nebyli přijímání do nemocniční péče. A tam vidím ten problém. Já doufám, že to tak daleko nedojde. Managementy zdravotnických zařízení musí být schopny tu situaci vyřešit, případně hledat jiná řešení než taková, jaká byla prezentována,“ konstatoval Schwarz v Interview ČT24.

„Trvá to (krize ve zdravotnictví) devět měsíců a já mám pocit, že někteří zaspali a nebo jsou liknaví: Zaspali ředitelé zdravotnických a lůžkových zařízení,“ zdůraznil Schwarz. „Ředitel nemocnice by měl vědět, jaká situace nastane a měl by podle toho jednat. Měl by být připraven na to, aby nenastalo, že by zavřel dveře nemocnice a dal na ně ceduli 'Zavřeno'. A záchranná službo, dělej si s pacienty, co chceš.“

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Zdeněk Schwarz:

Ředitel by měl konat a nečekat, až někdo rozhodne za něj. On je zodpovědný za pacienty, které jeho zdravotnické zařízení přijme do péče.

Pražské nemocnice mlčí, stěžuje si záchranka

Jako ředitel pražské záchranky Schwarz podle vlastních slov obeslal všechny pražské nemocnice s dotazem, jaká bude situace, nastane-li krizový stav v jejich zařízeních. Odpovědi se ovšem dosud dočkal pouze od čtyř z nich: vojenské nemocnice, porodnice v Podolí a fakultních nemocnic Thomayerova a Na Bulovce. V hlavním městě přitom funguje dvanáct velkých fakultních nemocnic; mlčí tak například Motol nebo nemocnice na Vinohradech.

Pro záchrannou službu je přitom nezbytné vědět, kam může akutní případ odvézt. „Všechna zdravotnická zařízení mají zákonnou povinnost přijmout mého pacienta do péče – nesmí ho odmítnout. Naše posádky jsou nicméně i dnes konfrontovány s odmítáním pacientů téměř denně,“ podotknul místopředseda senátního výboru.

Podle Schwarze nicméně vede s řediteli nemocnic jednání primátor hlavního města Bohuslav Svoboda, původním povoláním také lékař.

Pražskou záchrannou službu by ovšem vlastní odchody lékařů postihnout neměly. „Lékaři záchranných služeb jsou dosud lépe placeni než lékaři v nemocnicích, a proto pracují u záchranné služby,“ informoval Schwarz. Do řad záchranné služby v Praze vstoupili již tři lékaři, kteří v rámci akce Děkujeme, odcházíme skončili v nemocnicích.