Mezi Hřenskem a Německem se silnice otevře příští týden

Hřensko (Děčínsko) - Silnice mezi Hřenskem a německou Schmilkou by se měla pro auta částečně zprovoznit příští týden. Doprava bude jezdit jedním pruhem, bezpečnost opět ohlídají čidla se semafory. Vedení obce to potvrdilo na jednání zastupitelstva. Nestabilní skalní blok, který se může kdykoli zřítit, brání už několik měsíců spojení Hřenska se sousedním Německem. Cesta je uzavřená od 10. prosince.

„V pátek bude stanoven další postup prací. Předpokládané zprovoznění bude v týdnu mezi 21. a 25. únorem. Přesný termín stanovíme 21. února,“ uvedl starosta Josef Černý.

Silnice bude průjezdná jen jedním pruhem, bezpečnost chodců i řidičů ohlídají čidla instalovaná na skále. Čidla na skále silničáři propojí se semafory, které v případě pohybu masivu dopravu včas zastaví. V obou pruzích bude ale možné po silnici do sousedního Německa jezdit teprve potom, až bude labilní skála bezpečně ukotvena.

Sanace skály si vyžádala v první fázi 4,8 milionu korun. Má být při ní odstraněno asi 500 tun kamene. Na další fázi, která by silnici pomohla zprůjezdnit úplně, potřebuje Správa Národního parku České Švýcarsko jako investor stavby 30 až 40 milionů korun. Plánuje je získat z dotačního programu některého z ministerstev. „Další sanace už by neměla omezit provoz jedním pruhem ani pohyb chodců,“ doplnil starosta. Při ní se skála zpevní pomocí lešení a injektáže.

Na zastupitelstvu zazněla i kritika Ústeckého kraje. Vedení města i shromáždění lidé kraji vyčítali to, že nevyhlásil stav ohrožení. Obci by to usnadnilo získání peněz na celou sanaci. „Tím by ale kraj na sebe převzal zodpovědnost za sanaci a musel by na ni shánět peníze,“ řekl místostarosta Hřenska Jan Hawel. Podle kraje ale ve Hřensku nehrozí takové nebezpečí, aby bylo možné krizový stav vyhlásit.

/*json*/{"map":{"lat":50.876231853709,"lng":14.237337112427,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":50.876286012643,"lng":14.237422943115,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Skála nad silnicí je narušená už od 40. let minulého století, kdy byla necitlivě ostřelována. Její pohyb si vyžádal vloni dvě uzavření silnice. Nejprve se skály začaly hýbat po srpnových povodních, pak v prosinci. Na jejich hlídání byla nainstalována čidla, která ukázala pohyb skalních bloků. Díky uzavírce přicházejí místní podnikatelé i o zákazníky. Prý jde minimálně o půlmilionové úniky denně. Uzavírka silnice rozděluje Hřensko na dvě části, přímo u německých hranic zůstalo odříznutých několik domů a čerpací stanice.

Čidla na kontrolu skalního masivu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24