Jankovského Phar Service vyšetřuje protikorupční policie

Praha - Protikorupční policie se zabývá zakázkou za 20 milionů korun, kterou získala loni bývalá firma ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského (VV) Phar Service od Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). V dnešním vydání o tom píše deník Právo. Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek se k tomu odmítl vyjádřit. Jankovský jakýkoli střet zájmů důrazně odmítl.

Obchod související se stavbou hybridního operačního sálu uzavřel Jankovský za společnost Phar Serice pouhý den poté, co ho Věci veřejné nominovaly na ministra ve vládě premiéra Petra Nečase (ODS). Jankovský v té době držel ve firmě většinu akcií a zároveň působil jako předseda představenstva, o několik dní později pak vedení společnosti předal synovi.

„O tu zakázku jsem žádal v době, kdy jsem vůbec nevěděl, že budu ministrem. A je nesmysl, že by z mé účasti ve vládě firma profitovala,“ prohlásil nynější člen koaličního kabinetu Jankovský s tím, že do soutěže o zakázku se jeho firma přihlásila ještě před volbami.

Video Zakázka Phar Service v rukou policie
video

Zakázka Phar Service v rukou policie

Zakázku rodinná firma Jankovského nezískala ve standardním, plně otevřeném tendru, ale v tzv. zúženém řízení, ve kterém se vybírá pouze z pěti předem oslovených firem. O takovém systému mluvil šéf nemocnice Motol Miloslav Ludvík na nedávno uniklé videonahrávce, když svým podřízeným popisoval obvyklé manipulace s lukrativními zakázkami. Specializovaný útvar pro boj s korupcí teď zjišťuje, zda se manipulace netýkaly i kontraktu na výstavbu hybridního operačního sálu IKEM pro Jankovského Phar Service.

Hybridní sál v IKEM
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24