Volby v Havířově, Jiřetíně i Jedlové platí, rozhodl Ústavní soud

Brno - Ústavní soud odmítl stížnosti na volby v Havířově, Jiřetíně pod Jedlovou a Slavkově u Brna. Výsledky podzimního hlasování v těchto místech tak definitivně platí a už je nelze zpochybnit. Plénum soudu rozhodlo o všech třech stížnostech bez veřejného jednání, doplnila mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.

Stížnost kvůli volbám v Havířově podal právník Karel Světnička, protože prý volební komise špatně sečetla několik hlasů, což údajně poškodilo volební výsledek ODS a také uskupení Sdružení pro město. Soud ale jeho stížnost zamítl z formálních důvodů, konkrétně kvůli neodstraněným vadám návrhu.  

Volby v Jiřetíně pod Jedlovou na Děčínsku napadla Evropská demokratická strana, která tvrdila, že v důsledku použití volební aritmetiky byl devalvován princip rovnosti hlasů pro hlasování do zastupitelstva. Strana proto se stížností spojila také návrh na zrušení části zákona o volbách do obecních zastupitelstev. Soud ale podnět odmítl pro neopodstatněnost, stejně jako stížnost ohledně voleb ve Slavkově u Brna.

Ústavní soud se ještě bude zabývat stížnostmi na volby v Hřensku, Karlově Studánce, Brnu-Líšni a pak také několika stížnostmi v souvislosti s volbami v Českém Těšíně. Ty soud postupně spojuje ke společnému projednávání. Krajský soud tamní hlasování zrušil kvůli kupčení s hlasy a vzhledem k dřívějšímu nálezu Ústavního soudu o volbách v Krupce na Teplicku je pravděpodobné, že bude nález krajského soudu potvrzen.

Nejsledovanější je rozhodování o volbách v Praze, o nichž budou ústavní soudci rozhodovat 29. března na veřejném jednání. Menší strany si stěžují
na rozdělení města do několika volebních obvodů.