Věci veřejné unikly insolvenci, podala ji Soukupova Médea

Praha - Věci veřejné jsou vůbec první politickou stranu v Česku, která se, byť jen na několik hodin, dostala do insolvenčního řízení. Městskému soudu v Praze totiž dnes na stranu podala insolvenční návrh společnost Médea mediálního magnáta Jaromíra Soukupa. Strana předsedy Radka Johna si u Médey objednala reklamní služby, za které údajně nezaplatila. Celková pohledávka je podle insolvenčního rejstříku vyšší než 12 milionů korun. Strana už v reakci na hrozící insolvenci oznámila, že pohledávku zaplatí co nejdříve, zřejmě v pondělí. Protože ale Médea stáhla návrh až po úředních hodinách městského soudu, řízení zatím neskončilo.

O půl šesté večer agentura Médea návrh stáhla, neboť strana ihned slíbila, že zaplatí v pondělí. „Podání insolvenčního návrhu je standardním krokem a běžným postupem při řešení pohledávek se všemi obchodními partnery. Vyrovnání pohledávky za obchodním partnerem Věci veřejné je nyní řešeno cestou oboustranných jednání,“ potvrdila výkonná ředitelka agentury Věra Fialová.

Spor Soukupa a Víta Bárty?

Video Reportáž Barbory Jelínkové a Martiny Tlachové
video

Reportáž Barbory Jelínkové a Martiny Tlachové

Výkonný místopředseda strany Jaroslav Škárka oznámil, že VV dlužnou částku mediální společnosti Médea uhradí. Strana má podle Škárky dvanáctimilionovou částku připravenou: „Já si myslím, že to bude řádově v dnech, kdy se to uhradí. Věci veřejné v žádném případě nemají problém s financemi.“ Díky úspěchu ve sněmovních volbách strana od státu obdržela téměř 78 milionů korun. Za problém s placením faktur za mediální služby podle něj mohou pochybení administrativního charakteru. Vzhledem k razanci postupu Soukupovy agentury je však možné, že chce představitele strany postrašit či poškodit.

Podle insolvenčního návrhu zveřejněného na internetu strana zřejmě dluží i na pojištění a platech svých zaměstnanců. Podle informací insolvenčního navrhovatele má dlužník s největší pravděpodobností neuhrazené splatné závazky vůči Pražské správě sociálního zabezpečení, zdravotním pojišťovnám a svým zaměstnancům.

Majitel společnosti Médea Jaromír Soukup byl příznivcem sociálních demokratů. V roce 2006 financoval také kampaň Strany zelených. Poté, co se zelení dostali do vlády, působil po krátkou dobu jako náměstek ministryně školství Dany Kuchtové. Tehdejší předseda zelených Martin Bursík se s ním rozešel ve zlém. Po nátlaku ze strany tehdejšího premiéra Mirka Topolánka z funkce odstoupil. Soukup poté financoval kampaň Bursíkovy odpůrkyně Olgy Zubové.