Akreditační komise dává trestní oznámení na VŠ Bankovní institut

Praha - Další vysoká škola má vážné problémy. Akreditační komise podává trestní oznámení na soukromou vysokou školu Bankovní institut. Kvůli závažným nedostatkům u zahraničních poboček školy komise také navrhla odebrání akreditace. Předsedkyně komise Vladimíra Dvořáková dodala, že celou věc už před časem oznámili ministerstvu školství, úředníci ale nic neudělali. Bankovní institut se proti iniciativě AK ohradil, zvažuje dokonce žalobu. Ministerstvo také zamítlo návrh komise na omezení akreditace soukromé Univerzity Jana Amose Komenského. Komise se však pokusí rozhodnutí ministerstva napadnout.

„Vysoká škola uskutečňuje v zahraničí studijní programy a jejich obory, které nemá akreditovány,“ uvedla komise ve zprávě o Bankovním institutu. Škola v Kyjevě nabízí navazující magisterské studium financí v ruštině a bakalářské studium bankovního managementu a oceňování majetku v Budapešti. Ani jeden program ale komise nepovolila a byly zjištěny i další nesrovnalosti. „My nakonec nevíme ani, co oni studovali, kde vystudovali, kdo je zkoušel,“ popsala Dvořáková. Škola prý navíc chtěla problémy před komisaři zatajit.

Šéfka Akreditační komise Vladimíra Dvořáková:

„To porušení je tak závažné a ve své podstatě se domnívám, že jde o podvod.“

Komise proto navrhla odnětí akreditace u pěti bakalářských a dvou magisterských programů. Bankovní institut už přitom musel loni ukončit činnost deseti svých poboček v Česku a na Slovensku kvůli nízké kvalitě výuky. Školné za jeden semestr se na této škole pohybuje od 23 do 37 tisíc korun. Dvořáková zároveň dodala, že o záležitosti před třemi týdny informovali ministerstvo školství, to však neudělalo nic. Komise se proto rozhodla sama podat trestní oznámení, což je prý poprvé v dvacetileté historii této instituce.

O konci programů v zahraničí rozhodne ministerstvo školství. Zástupci vysoké školy přiznávají jen drobné nedostatky, na druhé straně se nebojí protiútoku. „Vedení Bankovního institutu se cítí těmi tvrzeními poškozeno a zvažuje podání žaloby,“ prohlásil prorektor Bankovního institutu Josef Benda.

Mezi komisí a ministerstvem jsou spory

Do sporu s ministerstvem se AK dostala také kvůli tomu, že úřad zamítl její návrh na omezení akreditace doktorského studia speciální pedagogiky a magisterského studia andragogiky na soukromé Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze. Komise zde chtěla pozastavit přijímání nových studentů, zjistila totiž, že v doktorském studiu škola neprovádí žádný vlastní výzkum a na výuku andragogiky nemá dostatek kvalifikovaných odborníků.

Také Univerzita Jana Amose Komenského už měla s Akreditační komisí problémy, kvůli nízké kvalitě výuky na pobočkách školy ve Starém Hrozenkově a Frýdku-Místku komisaři navrhli tyto pobočky neprodleně zrušit. Za semestr studia zde studenti platí 25 tisíc korun.