Ombudsman pohrozil rezignací, pokud neprosadí žádný ze svých návrhů

Praha – Ombudsman Pavel Varvařovský pohrozil rezignací, pokud neprosadí žádnou z osmi zákonných úprav, které doporučil ke schválení ve výroční zprávě. Za nejdůležitější prý považuje obnovit nárok na podporu v nezaměstnanosti pro propuštěné při nevyplacení odstupného. „Pokud toto se nepohne, za rok vám tuto zprávu bude podávat někdo jiný. Za rok zprávu o tom, že jsem byl neúspěšný v osmi případech, podávat nebudu,“ řekl senátorům z ústavně-právního výboru Varvařovský, který je ombudsmanem teprve od loňska.

Výplatu podpory v nezaměstnanosti až po uplynutí doby, která odpovídá vyplacenému odstupnému nebo odchodnému, prosadila vládní koalice v rámci úsporných opatření. Úprava ale neřeší, zda člověk odstupné skutečně dostal. „Ta úprava je nemravná i neústavní,“ uvedl ombudsman. Poznamenal, že lidé mají nárok na podporu, neboť si platí pojištění pro případ ztráty zaměstnání.   

Varvařovský chce kvůli tomu ještě jednat s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem (TOP 09). Už počátkem roku vyzval ministerstvo, aby úřady práce při výplatě podpory přezkoumávaly, zda propuštěný opravdu odstupné dostal. Pokud se jednání nezdaří, měli by se podle Varvařovského senátoři obrátit na Ústavní soud.   

Senát nicméně ještě předtím navrhne obnovení výplaty podpory v nezaměstnanosti bez ohledu na odstupné. Počítá s tím novela, kterou předložili senátoři ČSSD v čele s místopředsedou horní komory Zdeňkem Škromachem. Senátní výbory už změnu podpořily, Senát ji pošle sněmovně ke schválení na červnové schůzi.