V Afghánistánu zahynul český voják, další dva byli zraněni

Kábul/Praha - V afghánské provincii Vardak zahynul dnes ráno český voják. Se svým autem najel na improvizované výbušné zařízení. Je to už čtvrtý český voják, který v Afghánistánu zahynul. Při výbuchu zemřel i afghánský tlumočník. Další dva vojáci byli zraněni. Jedním z nich je velitel českého poradního a výcvikového týmu podplukovník Michal Kucharský. S největší pravděpodobností se po ošetření vrátí zpět do funkce.

K nešťastné události došlo krátce po půl sedmé SELČ. Tři česká obrněná auta se přesouvala po silnici nedaleko vesnice Salar na bezpečnostní mítink s místními vůdci. Na místo ale kolona nedojela. Vozidlo Iveco najelo na nálož, která byla umístěna v propustku silnice. Následkem výbuchu utrpěl rotmistr narozený v roce 1980 smrtelné zranění, další voják v hodnosti rotného a afghánský tlumočník byli zraněni těžce a velitel Kucharský byl zraněn lehce. „Po prvotním ošetření na místě incidentu byli všichni transportováni na nejbližší vojenskou základnu Carwile, zranění byli následně přepraveni vrtulníkem k dalšímu ošetření na základnu Shank v provincii Lógar,“ upřesnila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Incident vyšetřuje s pomocí amerických vojáků česká vojenská policie. Američtí specialisté zkoumají, o jakou šlo výbušninu a jakým způsobem ji útočníci odpálili. Zatím se neví, kdo nálož na silnici umístil.

Video Komentář Karla Rožánka
video

Komentář Karla Rožánka

Komentář Karla Rožánka

studio 31 5 2011

Reportáž Karla Rožánka

Ministr obrany Alexandr Vondra prohlásil, že je smrtí českého vojáka hluboce zarmoucen. „Tak jako každý rok se situace v Afghánistánu v letních měsících zhoršuje a četnost podobných incidentů narůstá,“ poznamenal. Podle něj měli čeští vojáci dosud štěstí a smutné události se jim vyhýbaly. „Na našem dalším působení v Afghánistánu to ale nic nemění, vojáci pokračují v plnění svých úkolů,“ dodal.

Zraněný rotmistr byl transportován vrtulníkem do vojenské nemocnice v Kábulu, kde je v péči českého chirurgického týmu. Afghánský tlumočník podlehl na základně Shank svým zraněním. Rodiny vojáků byly o události informovány. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek vydal rozkaz k převozu zraněných vojáků a ostatků zemřelého do České republiky v nejbližším možném termínu. Armádní speciál by měl dorazit zpět do Česka 5. června.

Kucharský a jeho muži oficiálně zahájili práci ve Vardaku letos 22. dubna, kdy v provincii nahradili první český tým. České úkolové uskupení, označované jako OMLT, pomáhá s výcvikem „pěšího kandaku“, tedy zhruba praporu afghánské armády. Česká jednotka měla před dnešním incidentem 54 členů, převážně tankistů z Přáslavic. Působí v ní ale i specialisté z jiných jednotek. Pro většinu z nich to není první nasazení v zahraniční misi.

Úmrtí českých vojáků v Afghánistánu

  • 9. května 2003 - Tři čeští vojáci byli zraněni při dopravní nehodě, která se stala asi 150 kilometrů jihovýchodně od Bagdádu. Jeden z vojáků později svým zraněním podlehl v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.
  • 4. května 2007 - V Afghánistánu zahynul český voják, kterého zavalila lavina kamení a bahna. Dva další vojáci byli těžce zraněni.
  • 17. března 2008 - Příslušník speciální jednotky vojenské policie zahynul na jihu Afghánistánu při útoku sebevraha. Dva vojáci byli zraněni, jeden z nich těžce, zahynuli i dva Dánové.
  • 30. dubna 2008 - V afghánské provincii Lógar přišel o život další český voják poté, co terénním vozem najel na nastraženou nálož; další čtyři vojáci z vozu byli zraněni.

Celkem už padly v zahraničních misích téměř dvě desítky českých vojáků. První se nešťastnou náhodou zastřelil při operaci Pouštní štít v Saudské Arábii v roce 1991. Další vojáci padli při operacích na Balkáně nebo v Iráku.

Čeští vojáci vedou výcvik afghánské armády
Čeští vojáci vedou výcvik afghánské armády