Ministerstvo financí prodávalo v Šárce pozemky pod cenou

Praha - Pod cenou a za podivných okolností nabízelo ministerstvo financí budoucí parcely v pražských Dejvicích. Ministr financí Miroslav Kalousek dnes nařídil soutěž okamžitě zrušit a vypsat novou. Podle svého mluvčího nebyl o vyhlášení soutěže informován. Resort nabízel za 1,7 milionu korun areál bývalého koupaliště Tichá Šárka a navíc hektar lesa. Pozemek je v územním plánu zatím veden jako zelená louka, v novém plánu je už ale oblast vedena jako stavební pozemek. Okolní parcely přitom stojí až patnáctkrát víc. Informaci přinesly Lidové noviny. 

„Ministr financí o vyhlášení této veřejné obchodní soutěže, ani o zadávacích podmínkách, nebyl informován. Vzhledem k okolnostem nařídil soutěž okamžitě zrušit a osobně dohlédne na transparentní průběh soutěže nové,“ uvedl Jakub Haas z tiskového oddělení resortu.

Podle úředních záznamů je oblast kolem koupaliště Tichá a blízkého lesa de facto zelená louka s odpovídající cenou 371 korun za metr čtvereční. Stejná plocha na sousedních pozemcích ale stála v krajním případě i víc než desetkrát tolik. Oficiálně jde totiž o stavební parcely. Majetek resortu se přitom v novém územního plánu zařadí vedle nich. Ministerstvo odmítá, že by prodávalo hluboko pod cenou.

Video MF nabízí parcely v Dejvicích pod cenou
video

MF nabízí parcely v Dejvicích pod cenou

„Naším cílem je, aby se v rámci volné soutěže nejvyšší nabízená cena pohybovala co nejvýše. V soutěži je také zabudován mechanismus, který umožní soutěž zrušit, pokud budou všechny nabízené ceny vyhodnoceny jako příliš nízké,“ tvrdí mluvčí ministerstva Ondřej Jakob, podle kterého vycházela vyhlašovací cena z účetní hodnoty a představuje formální minimum.

Původní uzávěrka soutěže, kterou ministerstvo financí zveřejnilo na své internetové stránce, byla v úterý 14. června. Nabídky se měly podávat v obálkách. Haas ovšem upozornil, že ministerstvo zveřejnilo informace o soutěže i ve formě inzerátu v jednom z celostátních deníků. Ministerstvo je přesvědčené, že cena během soutěže vyšplhá na běžnou tržní hodnotu. Podle realitních odborníků se ale při tak malé informovanosti nepřihlásí tolik uchazečů, aby cena skutečně vzrostla.

Peníze
Peníze