Svědectví z roku '68. Snímky amerického studenta spaly 40 let

Praha – Byl jednou jeden americký student, který si před nástupem na vysokou školu udělal rok volna a pracoval v izraelském kibucu. Byl jednou jeden americký student, který rád fotil a cestou do Lucemburska, odkud se měl koncem léta vrátit do Kalifornie, projel na motorce celé Řecko a Jugoslávii. Byl jednou jeden americký student, který se i se svým fotoaparátem zastavil v Praze. Jmenoval se Paul Goldsmith a do hlavního města Československa přijel 20. srpna 1968.

V únoru 1968 bylo americkému studentovi Paulu Goldsmithovi devatenáct. Před nástupem na vysokou školu si užíval rok volna (jeden čas pracoval jako tesař, podzim a zimu strávil jako námořník na nákladních lodích ve východní Asii) a žil v jednom z izraelských kibuců, odkud se zájmem sledoval nejen francouzské studentské bouře, ale i tání v tehdejším Československu.

„V té době jsem toho o Československu moc nevěděl - kromě toho, že to je jedna ze zemí východního bloku,“ vzpomíná na začátek roku 1968 dnes dvaašedesátiletý Goldsmith. „V Izraeli jsem četl v novinách příspěvek o Alexandru Dubčekovi, vývoji pražského jara a o tom, že se na hranicích hromadí sovětská vojska. Situace se zdála velmi zajímavá a zprávy o vojskách na hranicích byly zlověstné.“

Tanky na univerzitní půdě. Možné se stalo realitou

Na konci léta se měl Goldsmith z Lucemburska vracet do San Francisca. Na motorce Vespa projel celý Balkán, aby ještě před návratem na vlastní oči spatřil Prahu, ve které tou dobou vrcholilo Dubčekovo reformní tání. Do československé metropole přijel vpodvečer invaze. Atmosféru úterního večera líčí jako elektrizující, plnou optimismu a kreativity, stejně jako nejasného pocitu, že se něco musí stát.

Srpen 68 na snímku Paula Goldsmitha
Zdroj: ČT24/Paul Goldsmith

„Brzy ráno 21. srpna mě vzbudil rachot motorů. Podíval jsem se z okna, čekal jsem, že uvidím nákladní vozy. Místo toho jsem viděl sovětské tanky,“ vzpomíná Goldsmith na trpké probuzení na univerzitní koleji, kde trávil noc. „Věděl jsem, že SSSR napadl Maďarsko v roce 1956 a že bylo hodně napětí mezi Moskvou a Jugoslávií. Přesto ale platí, že přítomnost tanků na akademické půdě v šest ráno přišla jako šok, protože možné se stalo realitou,“ dodává v rozhovoru s reportérem ČT Josefem Pazderkou.

Cartier-Bresson a Goldsmithovy rozhodující okamžiky

Přestože Goldsmith fotil po celou dobu svého letního cestování, nedá se říct, že by byl profesionální fotograf. „Na střední škole jsem byl fotograf školní ročenky a s bratrem jsme si ve sklepě vytvořili i vlastní temnou komoru. Hodně jsem četl o Cartier-Bressonovi a byl jsem velmi dojatý jeho fotografiemi a jeho koncepcí 'rozhodujícího okamžiku',“ vrací se do let svého dětství. „Když došlo k invazi, nepřemýšlel jsem o tom, zda fotit, nebo nefotit. Spolehl jsem se na instinkt a ponořil se do úlohy fotografa. V tu chvíli jsem se cítil stejně jako každý další Čech,“ vzpomíná Goldsmith.

Condoleeza Riceová:

„Paul Goldsmith vyvolává svými fotografiemi ducha houževnatosti, který hnal ve jménu svobody Čechů, aby se postavily proti sovětským tankům. Jeho nadčasové snímky zachycují stovky anonymních tváří – některé zmlácené a zkrvavené, jiné mladé a rozhodné – které jsou ale jednotné ve svém odhodlání vidět svobodu vítězící nad tyranií. Zachycení českoslovenští občané nejsou pouhými svědky historie, oni jsou jejími aktivními tvůrci.“

Srpen 68 na snímku Paula Goldsmitha
Zdroj: ČT24/Paul Goldsmith

Jeho snímky zachycují události prvních dvou dnů sovětské okupace v centru Prahy, zejména na Václavském náměstí, ale také na Vinohradské třídě nebo Senovážném náměstí. „První den byl více intenzivní, zemřeli lidé a davy byly více konfrontační. Druhý den šlo spíše o organizované protesty, především masivní shromáždění na Václavském náměstí. Pro fotografa to byl přímo magický zážitek, s dramatickými výstřely na každém rohu. Byl mimořádně cítit historický význam této tragické chvíle,“ popisuje 22. srpen 1968 v Praze.

Do západního Německa, do AP, do Newsweeku

Tentýž den odpoledne odjel Goldsmith z Prahy do západního Německa. V Norimberku navštívil kancelář americké tiskové agentury Asociated Press a nabídl jim své snímky toho, jak v Praze vypadá „pomoc spřátelených vojsk Varšavské smlouvy“. „Koupili pět mých fotografií. Byl jsem nadšený, když jsem je viděl na stránkách mnoha novin a později i v časopise Newsweek.“

Univerzitní studia ale Goldsmitha od fotografování odvedla. „Miloval jsem fotografii. V roce 1968 a 1969 ve Spojených státech vrcholilo hnutí proti válce ve Vietnamu. Aktivně jsem se na něm podílel a pořizoval mnoho fotek. Také jsem pracoval na portfoliu pražských fotografií, nicméně můj univerzitní obor byla biologie…“ konstatuje fotograf, který nakonec vedle biologie vystudoval i práva.

Paul Goldsmith
Zdroj: ČT24/Paul Goldsmith

Fotograf se chce vrátit na místo činu

Návštěva Prahy včetně pořízených fotografií by pro něj zůstala jen vzpomínkou na časy mládí, nebýt rozhovoru s rodinným přítelem před třemi lety, kterému svůj příběh vyprávěl. Známý ho posléze zkontaktoval s českým konzulem v Kalifornii Richardem Pivnickou. Díky jeho přičinění spatřily fotografie znovu světlo světa.

Snímky z pražských ulic jsou součástí knihy redaktora České televize Josefa Pazderky Invaze 1968: Ruský pohled, která vychází v těchto dnech, zájemci si je mohou prohlédnout i na Goldsmithových stránkách. V březnu 2012 by pak měly mít výstavu v Českém centru v New Yorku a Goldsmith by se také rád vrátil do Prahy, aby tatáž místa nafotil se čtyřicetiletým odstupem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
před 7 hhodinami

Podvodníci udeřili na WhatsAppu. Napálení lidé jim poslali i statisíce

Objevuje se nový typ podvodů využívající aplikaci WhatsApp. Její uživatelé po kliknutí na příslušný odkaz poskytnou útočníkům do aplikace přístup. Podvodníci pak jejich jménem žádají uložené kontakty o peníze. Policie eviduje hned několik případů, kdy lidé finanční obnos odeslali.
před 9 hhodinami

Závody ve zbrojení dávají jistotu míru, řekla Černochová

Lidé po sametové revoluci nepočítali s tím, že by mohly přijít větší konflikty, takže Česko a další země zaspaly a ruský vpád na Ukrajinu je zastihl nepřipravené. V Interview ČT24 předtočeném ke čtvrtečnímu 80. výročí konce druhé světové války v Evropě to uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Politici podle ní pořádají závody ve zbrojení, protože to dává určitou jistotu bezpečí a míru. Že se neválčí i v tuzemsku, je podle Černochové jen proto, že Ukrajina Rusko zadržela. Rozhovor vedl Daniel Takáč.
před 10 hhodinami

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
před 17 hhodinami

Hotel na Frýdecko-Místecku, kde se zřítil strop, se podle starosty rekonstruoval

Hotel Zámeček v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se v noci na pátek zřítil strop a zbortily vnitřní konstrukce, se rekonstruoval. Hosté v něm ale byli ubytováni, uvedl starosta obce Pavol Lukša (Dobrá volba 2016). Majitel podle něj vnitřní úpravy oznámil s tím, že se nebude zasahovat do nosných konstrukcí. Při neštěstí utrpěli tři lidé ve věku 17, 18 a 29 let středně těžká zranění, v objektu bylo v době zřícení stropu dvacet lidí včetně cizinců. Příčinu policisté vyšetřují.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 22 hhodinami

Konec války pro nyní stoletého hrdinu znamenal hlavně shledání s rodinou

Stoletý Miloslav Masopust je jedním z hrdinů druhé světové války. Jako volyňský Čech vstoupil do prvního československého armádního sboru na východní frontě. Nejtěžší boje prý zažil na Dukle. Poblíž Krosna ho střela zasáhla do nohy. Vyléčil se a na bojiště se vrátil jako dělostřelec. S pátým plukem se účastnil osvobození Slovenska a došel s ním až do Prahy. Konec války pro něj znamenal zejména shledání s rodinou.
před 23 hhodinami
Načítání...