STEM: Většina věří, že koalice vydrží do roku 2014

Praha - Většina lidí věří, že vládní koalice vydrží až do konce volebního období v roce 2014. V průzkumu agentury STEM pro deník Právo to řeklo 55 procent dotázaných. Ještě o šest procent víc lidí ale zároveň připouští, že spory v koalici, hlavně mezi TOP09 aVěcmi veřejnými, nejspíš budou pokračovat i po vyřešení kauzy Ladislava Bátory. Veřejnost taky spíše schvaluje úředníkovo odvolání z původní funkce a nesouhlasí s výrokem prezidenta, že na Bátoru je pořádán hon. Průzkum proběhl od 31. srpna do 1. září mezi 671 respondenty.

Nejvíce pokračování vládní trojky až do voleb věří voliči ODS (75 procent), VV (73 procent) a TOP 09 (65 procent). Naopak sympatizanti opozice většinou očekávají pád vlády. Mezi voliči ČSSD jej předpokládá60 av případě KSČM 57 procent.

Názor na Bátoru není jednoznačný. Ačkoli 55 procent souhlasí s jeho odchodem z funkce personálního šéfa, čtvrtině (24 procent) by na tomto postu nevadil. Nejtvrdšími kritiky Ladislava Bátory jsou sympatizanti TOP 09 (65 procent) a ČSSD (63 procent). Příznivci VV jsou v otázce, zda měl Bátora odejít z funkce, rozděleni na dva stejně velké tábory po 44 procentech.