Policie obvinila exprimátora Liberce kvůli převodům nemovitostí

Liberec – Protikorupční policie v pátek obvinila tři osoby z bývalého vedení liberecké radnice. Podle kriminalistů převedly prostřednictvím městské společnosti Sportovní areál Ještěd na třetí osoby městské nemovitosti pod jejich tržní hodnotou. Způsobili tím údajně škodu kolem 17,7 milionu korun. Jedním z obviněných je i bývalý liberecký primátor, občanský demokrat Jiří Kittner. Podle kriminalistů se obvinění týká let 2003 až 2006. Kittner je označil za neodůvodněné. Uvedl, že se bude bránit všemi dostupnými prostředky. „Vidím v tom zcela zřejmé zadání některých skupin, které se snahou očernit mé jméno za každou cenu nijak netají,“ uvedl Kittner. Trojice bude stíhána na svobodě, hrozí jim až 12 let vězení. 

Převedení majetku bylo podle kriminalistů předem dohodnuté. „Návrhy na majetkoprávní operace měly obviněné osoby předkládat zastupitelům města ke schválení za takzvané vyhláškové ceny, tedy za ceny výrazně nižší než tržní,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej. Před hlasováním zastupitelů pak obvinění údajně návrhy nepravdivě odůvodňovali a zamlčovali podstatné okolnosti.

Trestní oznámení podalo občanské sdružení Čmelák, jehož předsedou je v dubnu odvolaný liberecký primátor Jan Korytář ze sdružení Změna pro Liberec. „Šlo hlavně o kšefty s městskými pozemky, které se různě rozprodávaly,“ řekl Korytář a dodal, že dalšími obviněnými jsou zřejmě bývalý liberecký zastupitel Jiří Zeronik a někdejší primátorův náměstek Pavel Krenk (oba ODS). Zeronik se cítí nevinen.

Informaci o stíhání tří osob potvrdil i krajský státní zástupce Miloš Klátik. „Trestná činnost souvisí s nakládáním s majetkem města a majetkem této obchodní společnosti a současně i se zneužitím postavení jak v orgánech města, tak v orgánech této obchodní společnosti,“ řekl. Jak dlouho případně může vyšetřování trvat, ale odhadovat nechtěl. „Je zřejmé, že určitě dojde k přezkumu usnesení, to je na místě, ale další vývoj neodkážu předpokládat,“ dodal žalobce.

Bývalý primátor Kittner stál v čele krajského města od roku 1999 do roku 2010. Po loňských komunálních volbách ODS ve vedení Liberce skončila a odešla do opozice. Kittner je členem městského zastupitelstva. Začátkem letošního září byl také zvolen do představenstva Krajské nemocnice Liberec, akciové společnosti vlastněné krajem a městem, kam současně nastoupil jako ekonomický ředitel.


Kittner byl předsedou představenstva Sportovního areálu Ještěd v letech 2005 až 2011. Krenk byl jeho předchůdcem od roku 2003. Zeronik byl v letech 2003 až 2007 členem dozorčí rady akciové společnosti. Jméno podnikatele Zeronika figuruje i v kauze údajného pokusu o uplacení Šimona Stejkozy, asistenta poslance Věcí veřejných Michala Babáka. Společně s dalšími dvěma muži prý chtěl, aby Stejkoza u svého nadřízeného zajistil dotace na zřízení a výstavbu soukromé technické vysoké školy. Zeronik v souvislosti s případem pozastavil své členství v ODS. Všichni obvinění jsou stíháni pro trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele, dva z nich dále kvůli podvodu a třetí pro porušování povinnosti při správě cizího majetku. Vyšetřováni jsou na svobodě.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Obvinění v kauze převodů městských nemovitostí není prvním, které si bývalý primátor vyslechl. Společně s dalšími 22 libereckými zastupiteli byl v roce 2008 obviněn z porušování pravidel při správě cizího majetku za hlasování pro prodej dvou městských pozemků v liberecké části Doubí bez výběrového řízení. Odhlasovali jej v dubnu 2007. Před soud se nakonec kauza nedostala. Soudce letos na jaře stíhání během předběžného projednání obžaloby zastavil, protože znaky trestného činu neshledal.