Kajínek napsal ministrovi: Můj útěk si vymyslel spoluvězeň

Praha - Na doživotí odsouzený Jiří Kajínek napsal tento týden ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi, že neplánoval útěk z karvinské věznice. Odtamtud byl známý vězeň právě kvůli podezření, že chce uprchnout, na konci července přeložen do věznice Mírov na Šumpersku. Ministerstvo trvá na tom, že obavy z Kajínkova útěku byly oprávněné. Informaci přinesl deník Právo.

V dopise, který má deník k dispozici, Kajínek tvrdí, že si informace o chystaném útěku vymyslel jeho spoluvězeň z Karviné Stanislav Lacko. Také on byl odsouzen na doživotí a udáním se prý snažil dosáhnout přeložení do mírnějšího nápravného ústavu s ostrahou v blízkosti bydliště své rodiny. „Na vycházce jsme si dělali legraci, že mu nezbude nic jiného, než nahlásit, že chci utéct, a za odměnu ho soud do ostrahy přeřadí,“ napsal o spoluvězni Kajínek. Lacko bude ke konci roku skutečně moci požádat soud o přeřazení.

Podle náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka ale resort měl o přípravě útěku relevantní informaci od jedné z bezpečnostních složek. „Zároveň mohu rozhodně vyvrátit, že by pro nás byl pan Lacko zdrojem hodnověrných informací,“ řekl deníku.

Vedení karvinské věznice se ale přiklání spíše ke Kajínkově verzi. „Nezjistili jsme nic, co by nasvědčovalo, že plánoval útěk. Jeho převoz jsme očekávali. Byl už u nás dlouho a rotace vězňů je přirozená,“ řekl na začátku září ředitel nápravného zařízení Květoslav Jordán. „Může jít o vyřizování účtů mezi vězni. Mezi odsouzenými kolovala informace, že to někdo řekl, aby se Kajínka zbavil. Neměl ho rád a záviděl mu popularitu,“ dodal ředitel.

Doživotní trest uložil Kajínkovi v roce 1998 Krajský soud v Plzni za dvojnásobnou nájemnou vraždu. O dva roky později Kajínek uprchl právě z Mírova, kde je nyní znovu umístěn.