Sociální karty dostaly stopku, zkoumá je antimonopolní úřad

Praha/Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zatím zakázal ministerstvu práce uzavřít smlouvu na takzvané sociální karty. Veřejnou zakázku na jejich zajištění prověřuje, a to na podnět sociálních demokratů. Ministerstvo tendr vyhlásilo koncem června.

Se zavedením sociálních karet počítá reforma ministra Jaromíra Drábka (TOP 09), která ale ještě není schválená. Karty by měly sloužit jako průkazky pro příjemce peněz od státu, měly by se na ně vyplácet veškeré podpory, dávky a příspěvky.

Zákon ještě neprošel, ale tendr běží

Sociální demokraté projekt od počátku kritizují. Podle nich je pro daňové poplatníky nevýhodný. Vadí jim i to, že ministerstvo tendr vyhlásilo v době, kdy příslušný reformní zákon nebyl schválený. Drábkův úřad podle opoziční strany nepostupoval při vyhlášení obchodní soutěže podle zákona o veřejných zakázkách. Antimonopolní úřad si po podnětu ČSSD vyžádal od ministerstva dokumenty k tendru.

Výběr z bankomatu
Zdroj: ISIFA/SME
Autor: Tomáš Benedikovič

„Z obdržené dokumentace získal úřad pochybnosti o tom, zda zadavatel postupoval při zadávání veřejné zakázky podle zákona, a proto zahájil správní řízení,“ uvedl ÚOHS ve vyrozumění pro ČSSD. Koncem září ministerstvu zakázal smlouvu na zajištění karet uzavřít do doby, než rozhodne.

Zdarma jen jeden výběr z bankomatu

Do tendru se přihlásili tři uchazeči - Česká spořitelna, Komerční banka a společně ČSOB s Poštovní spořitelnou. Podle podmínek stát vítězi, který získá smlouvu na 12 let, za provozování karet platit nebude. Výherce ale získá poplatky za „nadstandardní služby“. Mezi ně patří třeba další vybírání z bankomatů, zdarma by mělo být u každé dávky jen jedno.

Sociálním demokratům vadí, že vítězná banka bude mít ze sociálních karet „provizi“, tedy peníze z poplatků od lidí. „Stát tak zprostředkuje takové bance zisk, který by bez oprávnění provozovat tuto kartu nenabyla. Veškerý majetkový prospěch si tedy připíše banka, zatímco stát žádný prospěch z provozování karty bankou mít nebude,“ uvedl šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.