Kauza Diag Human: české účty v Lucembursku obstavuje exekutor

Praha - Kvůli sporu společnosti Diag Human s Českou republikou začal exekutor v Lucemburku žádat tamní banky o obstavení zahraničních účtů České republiky. Jako první oslovil exekutor finanční ústavy KBL a BNP Paribas. Potvrzení o obstavení účtů nese datum 12. října. Informaci přinesl týdeník Ekonom, jenž má k dispozici dokumenty, které to prokazují.

Zdroj: ISIFA/ČT24/www.diaghuman.eu Autor: Vojtěch Rejl

O vykonatelnosti, a tedy možném zabavení vybraného českého majetku, rozhodl soud v Lucembursku už na počátku září. Teprve nyní ale exekutor začal jednat. Česká republika přitom žádné účty v Lucembursku nemá. „Nemáme v Lucembursku žádné účty. A podnikáme všechny kroky, abychom minimalizovali škody pro Českou republiku,“ prohlásil náměstek ministra financí Jan Gregor.

Zástupci Diag Human se k vývoji v kauze nechtěli vyjádřit. Je však pravděpodobné, že s návrhy na „preventivní“ obstavování účtů bude firma pokračovat. A to nejen u lucemburských bank, ale i v dalších zemích, na jejichž soudy se Diag Human už obrátil. Děje se tak i ve Francii, Británii, Rakousku či Spojených státech.

Podle Ekonomu by tyto kroky mohly výrazně zkomplikovat, či dokonce znemožnit, výplaty pravidelných bonusů držitelům českých dluhopisů. A spíše než finančně mohou České republice ublížit ztrátou její reputace a důvěryhodnosti. „Já to vnímám jen jako další snahu Diagu Human šířit paniku a připravovat si půdu pro jednání o smíru,“ řekl ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví David Kotris.

Diag Human vede s Českem spor kvůli obchodu s krevní plazmou. Rozhodci v roce 2008 společnosti přiznali náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun. Podle firmy spor skončil a peníze jí patří. Z dokumentů, které má Ekonom k dispozici, plyne, že Diag Human si nárokuje částku s úroky více než 419,735 milionu eur (téměř 10,38 miliard korun.)

V Rakousku dala společnost Diag Human podnět k zabavení tří uměleckých děl. Vídeňský soud jí letos v květnu vyhověl a díla předběžně zabavil. Česku se exekuci podařilo zvrátit, firma se proti tomu však odvolala.