Peake: Ministerstva o nabídce Švýcarů ohledně MUS věděla od července 2010

Praha - Ministerstvo financí a ministerstvo spravedlnosti vědělo od července 2010 o nabídce švýcarské justice, aby se Česká republika připojila k trestnímu řízení proti bývalým manažerům privatizované Mostecké uhelné společnosti (MUS). V České televizi to uvedla vicepremiérka Karolína Peake. Odvolává se na švýcarského velvyslance, od něhož se dozvěděla, že ministr spravedlnosti a ministr financí obdrželi diplomatickou nótu prostřednictvím ministerstva zahraničních věcí už někdy v červenci 2010. Stát se však nyní chce odvolat proti rozhodnutí švýcarského soudu, který před týdnem zamítl připojení České republiky k trestnímu řízení proti bývalým manažerům privatizované MUS. To, že nikdo více než rok v kauze nic nečinil, považuje Peake za hrubou nedbalost. Podle Švýcarů vznikla Česku škoda 3,4 miliardy korun.

„Pro mě je dodneška to váhání ze strany českých ministerstvech nepochopitelné a cítila jsem velkou frustraci i ze strany švýcarského velvyslance“ řekla Peake. Právě od něj se vicepremiérka dozvěděla, že ministr spravedlnosti a ministr financí obdrželi diplomatickou nótu prostřednictvím ministerstva zahraničních věcí už někdy v červenci 2010.

Česká republika podala žádost k připojení k trestnímu řízení až letos na podzim. Švýcarský soud žádost ministerstva financí ale zamítl, upozornil v pátek server Česká pozice. České úřady zaujaly "pasivní postoj„ a “daly najevo svůj nezájem„, uvedl švýcarský deník Le Temps. V rozhodnutí soudu se údajně píše, že “není možné, aby se ČR stala žalobcem" v případu MUS. Ministerstvo chystá odvolání a po Novém roce podá civilní žalobu, ve které vyčíslí škodu, a požádá o připojení k trestnímu řízení, uvedl v ČT ministr financí Miroslav Kalousek.

„Ministerstvo financí už nemá jinou možnost, než vkládat naděje do této poslední šance. Nicméně je to šance daleko dražší a komplikovanější, než by bývalo bylo připojení se k trestnímu řízení v postavení poškozeného,“ řekla ČT vicepremiérka Karolína Peake. Věří, že v prvním nebo druhém týdnu v novém roce se vláda sejde a doufá, že ministerstvo financí jednotlivé kroky vysvětlí a předloží dokumenty, které dostane ze Švýcarska a které bude do Švýcarska také posílat.

Video Události, komentáře ke kauze MUS
video

Události, komentáře ke kauze MUS

Události, komentáře ke kauze MUS

uk: 27.12.2011

Reportáž Olgy Málkové

Rozhovor s místopředsedkyní vlády Karolínou Peake

Rozhovor s ministrem financí Miroslavem Kalouskem

Rozhovor s Jaroslavem Spurným (Respekt)

Švýcaři zablokovali přes 12 miliard

Švýcarské úřady kvůli šetření zahájenému už v roce 2005 zablokovaly kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun) na stovce účtů ve švýcarských bankách. Letos v říjnu švýcarská prokuratura obžalovala z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací v souvislosti s privatizací MUS šest Čechů a jednoho Belgičana. Manažeři Antonín Koláček, Luboš Měkota, Marek Čmejla, Oldřich Klimecký, Petr Kraus, Jiří Diviš a Jacques de Groot jsou obžalováni z praní peněz, podvodu a falšování dokumentů.

Praha začala letos v listopadu hledat způsoby, jak peníze případně získat zpět. Premiér Petr Nečas dříve uvedl, že je ve hře civilní žaloba, účast na trestnímu řízení, civilní žaloba připojená k trestnímu řízení a využití specifických paragrafů švýcarského trestního řádu.

Ministr financí Miroslav Kalousek ve Studiu ČT24 uvedl, že tato cesta byla jednou z možností, jak se nakonec k zablokovaným miliardám dostat. Variant ale bylo více a této prý ministerstvo příliš nevěřilo, nicméně by prý byla škoda ji nezkusit, proto se Česko bude odvolávat. Švýcarský soud podle Kalouska pouze zamítl žádost o prominutí lhůt podle trestního zákoníku.

Státní zastupitelství zatím mlčí

Vrchní státní zástupce Stanislav Mečl zatím nechtěl rozhodnutí Švýcarů komentovat. Tvrdil, že ani nemůže. „Tuto informaci může potvrdit pouze Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který je ve věci činný. Státní zastupitelství nemá v tomto směru kompetence,“ uvedl Mečl. 

Právě Mečl po svém nástupu na post vrchního žalobce nechal prověřit státní zástupce, kteří měli kauzu na starosti, zda při komunikaci se Švýcary nechybovali. Kontrola ukázala, že laxně se k případu stavěli například šéfka odboru závažné hospodářské kriminality pražského vrchního státního zastupitelství Marcela Kratochvílová a její zástupce Stanislav Letko. Mečl je v souvislosti s kauzou sesadil z vedení odboru, hrozí jim i kárná žaloba.