Květiny pro Havla poplují po Vltavě a Labi tři dny

Praha - Ponton s květinami, které lidé přinesli minulý týden k rakvi bývalého prezidenta Václava Havla, vyrazí v sobotu v 10 hodin dopoledne na třídenní cestu po Vltavě a Labi. Svou pouť by měl skončit v pondělí v Děčíně. V Praze budou plavidlo zasypané květinovými dary provázet výletní parníky, které budou tvořit jeho „čestnou eskortu“. Veřejnost bude moci plavbu sledovat ze břehu i z lodí, které budou květinový ponton doprovázet.

S nápadem na uspořádání plavby s květinami, která by symbolicky uzavřela Havlovu životní pouť, přišli hudebník Michael Kocáb a výtvarník David Černý. „Po obřadu v krematoriu jsme si uvědomili, že máme velké množství květin, se kterými je potřeba důstojně naložit, a rozhodli jsme se, že je necháme odplout symbolicky po Vltavě a potom po Labi,“ řekl Michael Kocáb.

Havlova rodina i lidé z jeho kanceláře byli podle jeho tajemnice Sabiny Tančevové dojati množstvím květin, které lidé k rakvi s ostatky bývalého prezidenta přinesli. Květiny jsou nyní shromážděny v centru Pražská křižovatka, kde pokrývají celou podlahu. Organizátoři plavby se shodli na tom, že nechtějí květiny obyčejně zlikvidovat.

Vše začne v sobotu ráno v 10 hodin na Rašínově nábřeží přímo pod domem Václava Havla. Věnce a květiny tady budou naloženy na ponton, o úpravu se postará výtvarník David Černý. Plavby se bude moc účastnit i veřejnost - vypraveny budou čtyři lodě. Ponton doprovodí ke Štvanici. Dále bude pokračovat už jen výletní loď Lužnice.

Video Reportáž Richarda Samka
video

Reportáž Richarda Samka

Plavidla organizátorům poskytla Pražská paroplavební společnost. „Už během zítřejšího dne si lidé budou moci osobně vyzvednout palubní vstupenky na doprovodnou plavbu v přístavišti na Rašínově nábřeží,“ uvedl ředitel paroplavby Dušan Sahula. Kapacita je 700 míst a lodní lístky budou pro veřejnost zcela zdarma.

Podle předběžného plánu by loď s květinami měla první den dojet do Mělníka, druhý do Ústí nad Labem a třetí do Děčína. Po cestě budou moci lidé přidávat další květiny. Ponton tažený remorkérem doprovodí Lužnice až do cíle. Loď z roku 1984 je po kompletní rekonstrukci a v sobotu ji čeká první velká plavba. Posádka také oblékne slavnostní uniformy. I na ní bude místo pro 60 hostů. 


„Věnce budou poté rozebrány a čisté květiny, tak, aby nedošlo k ekologickým škodám, budou vhozeny do řeky a pokračovat dál až do moře,“ dodal Kocáb. Pietní akci podporuje i Dagmar Havlová, jestli se plavby zúčastní, ale zatím neví.