Agentura pro začleňování Romů končí v Chomutově i Duchcově

Praha – Vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách končí v Chomutově a Duchcově. Její šéf Martin Šimáček to zdůvodnil tím, že Chomutov přijetí plánu opatření ke zlepšení situace stále odkládá a duchcovští zastupitelé desítku hlavních navržených kroků odmítli, což agentuře znemožňuje smysluplnou práci. O ukončení agenturní spolupráce s oběma městy rozhodl monitorovací výbor, který tvoří experti z romských sdružení, ministerstev, krajských úřadů a radnic. V minulosti už ukončila agentura spolupráci s Holešovem - město prý postupovalo segregačně.

Duchcov se loni sám přihlásil do tendru agentury, ta v místě začala působit v srpnu. Neshody prý začaly poté, co radnice oznámila záměr privatizovat domy v lokalitě Jižní Duchcov a Viktorina – před čímž agentura varovala, protože by město ztratilo vliv na složení tamních obyvatel a připraví se „o nástroj“, jak by mohlo pracovat s rodinami, které pravidla dodržují a mohly by svou situaci zlepšit. Kompromisní návrhy však vedení města nepřijalo.  

V prosinci pak podle agentury odmítlo zastupitelstvo Duchcova i další návrhy, a to třeba posílení terénní práce, systém prostupného bydlení a zaměstnávání, víc míst v mateřských školách či omezení provozu výherních automatů a terminálů na polovinu. Starostka Jitka Bártová uvedla, že radnice návrhy agentury nezamítla, ale vzala je na vědomí. Na navrhovaná opatření prý totiž v rozpočtu města chyběly peníze.  

Do Chomutova agentura přišla v lednu 2010 poté, co ho vybrala v konkurzu. Podle Šimáčka sice Chomutov „veřejně deklaruje zájem o spolupráci“, ale „nechce přijmout odpovědnost za realizaci“ opatření. Město prý neustále odkládá přijetí strategického plánu s časovým plánem kroků, což zlepšení situace brzdí. Tento dokument má každé místo, kde agenturní poradci působí.

Video Reportáž Richarda Samka
video

Reportáž Richarda Samka

Agentura začala fungovat v roce 2008 a má městům i obcím pomoci zvládnout situaci v problémových oblastech. Agenturní poradci mají nastartovat spolupráci lidí z místních radnic, úřadů práce, škol, neziskových organizací či od policie. Společně pak připraví plán kroků a projekty, které stav mají zlepšit. Někteří starostové ale mají k činnosti agentury výhrady a kritizují ji i někteří Romové, když požadovali její zrušení.