Holešovská výzva: Zhasněte 15. dubna světla

Praha - Iniciativa Holešovská výzva, která nedávno zorganizovala několik protivládních demonstrací, chystá další symbolický protest proti stavu demokracie v Česku. Občany dnes vyzvala, aby „projevili svůj hněv“ tím, že v neděli 15. dubna zhasnou světla ve svých bytech.

Zhasnutím světel mohou občané podle organizátorů akce dát jednoznačně najevo, kolik domácností požaduje změnu systému. „V neděli dne 15. dubna ve 20:00 zhasněte všechna světla ve svých bytech, chatách a provozovnách a odpojte také všechny elektrické přístroje alespoň po dobu pět minut,“ vyzvali občany autoři Holešovské výzvy.

V programu iniciativy, který je součástí dnešního sdělení Holešovské výzvy, mimo jiné stojí, že si aktivisté přejí přímou demokracii a samosprávu, nebrání se potřebným státním výdajům a volají po osobní odpovědnosti a zdravém životním prostředí. Vládu lídři iniciativy vyzvali, aby zahájila dialog u kulatého stolu s „demokratickými silami“.

V uplynulých týdnech iniciativa uspořádala v několika městech protivládní protesty, kterých se zúčastnily tisíce lidí. V těchto aktivitách hodlá pokračovat. Na pondělní poledne avizovala hodinovou manifestační stávku, při které si mají její účastníci na svých pracovištích označit oděvy visačkou Holešovské výzvy: „Stydím se za vládu a prezidenta ČR a chci jejich demisi“ nebo žlutým kolečkem. S příliš velkým ohlasem se ale tato akce nesetkala.