Pražská zoo v nové sezoně s novým logem

Praha - Pražská zoologická zahrada dnes zahájila 81. sezonu. Její ředitel Miroslav Bobek představil také nové logo s pěti barevnými stopami izraelského grafika Sagi Haviva z renomované newyorské firmy Chermayeff&Geismar. Nové logo nahrazuje prozatímní design, který zahrada narychlo přijala v roce 2009 v důsledku svého sporu s českým výtvarníkem Michalem Cihlářem. Soudy s ním ale nekončí, zahrada se podle Bobka před několika dny v kauze obrátila na Ústavní soud.

„Chtěli jsme logo, které by skutečně mělo váhu,“ vysvětlil Bobek, proč si vedení pražské zoo nakonec nevybralo mezi návrhy zaslanými do několika soutěží a rozhodlo se oslovit zahraniční firmu, která například pracovala na grafických manuálech pro časopis National Geographic, banku Chase Manhattan nebo americkou Kongresovou knihovnu.

Logo, které ředitel označuje za „přitažlivé, výrazné a optimistické“, se skládá ze pětice barevných zvířecích stop. Lví stopa připomíná jedno z prvních zvířat zahrady - lvici Šárku a symbolizuje popularitu „zvířecích osobností“.

Stopa kondora připomíná na příkladu prvního odchovu kondora andského v roce 1937 chovatelské úspěchy zahrady, stopa koně Převalského zdůrazňuje podíl zoo na záchraně tohoto druhu i ochraně mnoha dalších ohrožených živočichů, stopa varana komodského symbolizuje rozvoj zoo po povodních v roce 2002 a stopa velemloka má - s odkazem na knihu Karla Čapka Válka s mloky - upozornit na širší kulturní význam zahrady.

Cenový strop pro vytvoření loga i grafický manuál si zahrada stanovila na 1,8 milionu korun, tedy stejnou částku, o kterou se soudně pře s výtvarníkem Cihlářem. Zavést nový symbol, který je ode dneška na vlajce nad hlavní budovou zahrady i na parnících na Vltavě, ale zoo podle Bobka plánuje především z ekonomických důvodů „evolučně“ a postupně. Šéf marketingu zoo Vít Kahle uvedl, že součástí „rebrandingu“ (změny značky) tak časem bude také nový orientační a navigační systém zahrady.

Dnešní slavnostní zahájení nové sezony, kterého se zúčastnil kardinál Dominik Duka či pražský primátor Bohuslav Svoboda, by podle ředitele Bobka mělo otevřít rok, který bude nejméně stejně úspěšný jako ten minulý. „Dosáhli jsme návštěvnického rekordu. Chceme si pochopitelně zachovat přízeň veřejnosti a být chovatelsky úspěšní,“ řekl.

Video Reportáž Kateřiny Fifkové
video

Reportáž Kateřiny Fifkové

Reportáž Kateřiny Fifkové

z 21:00, 31.03.2012

Reportáž Lenky Drmotové

Letos mají být dokončeny nové prostory pro slony, hrochy a antilopy. „Už velmi brzo se naši i noví sloni budou stěhovat do nového slonince,“ řekl Bobek. V květnu totiž zahradu čeká příjezd slonice Douanity a její dcery Tonyi z Rotterdamu.