Dělnická mládež uspořádá v Břeclavi protest za zbitého chlapce

Břeclav - Radikální Dělnická mládež uspořádá v neděli v Břeclavi protestní akci na podporu patnáctiletého chlapce, jehož o víkendu brutálně zbila trojice mužů, údajně Romů. Hoch skončil v kritickém stavu v nemocnici. Na akci, která vyvrcholí pochodem centrem města, se očekává účast až tisíce lidí. Informovala o tom mluvčí radnice Eliška Windová. Na demonstraci se už nyní připravuje policie. Jihomoravský policejní ředitel Tomáš Kužel zvažuje dočasné posílení hlídek v Břeclavi, dokud napětí ve společnosti neustane. Představitelé města i Jihomoravského kraje útok na hocha odsoudili - zároveň vyzvali občany, aby se k akcím extremistů nepřidávali a z Břeclavi se nestalo druhé Šluknovsko.

Pochod je ohlášen v čase od 09:00 do 20:00. Začne u břeclavského hlavního železničního nádraží. „Oznamovatelé splnili zákonné požadavky k tomu, aby se akce mohla uskutečnit. K jejímu zákazu tedy zatím není důvod,“ uvedla mluvčí.

Dělnická mládež (DM) je odnoží radikální Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Původně se měl konat protest za zcela jiných okolností. Chtěli jej uspořádat známí zbitého chlapce jako „Pochod za Peťu a naši bezpečnost“. Tak byla akce oznámena na sociální síti facebook, kde pak účast na ní přislíbilo téměř tisíc lidí. Následně se v diskusích začalo řešit, kdo by se měl chopit uspořádání demonstrace. Následně ohlásila uspořádání protestu Dělnická mládež.

Video Reportáž Elišky Bučinové a Filipa Zdražila
video

Reportáž Elišky Bučinové a Filipa Zdražila

Reportáž Elišky Bučinové a Filipa Zdražila

18.4, U

Rozhovor se starostou Břeclavi v Událostech, komentářích

Brífink k situaci v Břeclavi

DSSS již útok na chlapce odsoudila. „Vzhledem k tomu, že se na nás obrací v souvislosti s touto kauzou velké množství občanů s žádostí o pomoc, je dělnická strana připravena podpořit všechny akce, které se na podporu zmláceného chlapce uskuteční,“ uvedl její místopředseda Jiří Štěpánek. Zbití hocha odsoudily i četné romské organizace.

Mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová řekla, že policie okolnosti ohledně protestu sleduje a v souvislosti s nedělní akcí přijme přiměřená bezpečnostní opatření. Před tím, aby se akce nezvrhla v protiromskou demonstraci, varoval v úterý starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý (ČSSD). Útočníky ale označil za „lidské bestie“, které musí být dopadeny.

Dnešního jednání břeclavského zastupitelstva se zúčastnil i hejtman Michal Hašek (ČSSD), ten po skončení uvedl, že je kraj připraven podpořit všechny projekty, které povedou ke zvýšení bezpečnosti ve městě a začleňováním Romů do většinové společnosti. Hašek zmínil možnost mimořádných krajských dotací na rozšíření městského kamerového systému. Uvedl, že případ z Břeclavi by měl přimět vládu, aby nesahala k radikálním úsporám, které sníží bezpečnost v zemi. 

Břeclav navštívila také vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Při setkání s novináři uvedla, že lidé by neměli zapomínat, že útok na chlapce byl činem jednotlivců a rozhodně za něj není odpovědná celá komunita Romů.

Chlapce v neděli večer napadla trojice mužů, podle jeho slov tmavé pleti. Jeden z nich ho prý požádal o cigaretu. Když řekl, že nemá, muži jej brutálně zbili. Hoch zatelefonoval matce, která jej odvezla do nemocnice. Napadený musel být neprodleně operován. Lékaři mu odebrali ledvinu. Má poškozená i játra. Jeho matka médiím řekla, že útočníkům nešlo o peníze, protože synovi nic nevzali, ale chtěli si údajně jen vybít zlost. Mužům hrozí až deset let vězení.