Teplotní rekordy padaly, teploměr překonal třicítku

Praha - Na desítkách míst dnes padly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Praze Karlově, kde rtuť vystoupala na tropických 30,5 stupně Celsia. Ve Staňkově na Domažlicku a Brandýse nad Labem pak meteorologové naměřili 29 stupňů. Rekord v pražském Klementinu ale překonán nebyl. Výjimečně teplé počasí má panovat i o víkendu, kdy by podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) teploty znovu měly atakovat třicítku.

Teplotní rekordy budou zřejmě v sobotu a v neděli padat i v dalších částech republiky, meteorologové hlásí denní maxima mezi 26 až 30 stupni. Horké počasí doplní slunečná obloha, tu ale na konci víkendu pročísnou od západu bouřky. Přeháňky a bouřky se pak mohou vyskytnout také začátkem nového týdne, postupně přejdou do trvalejšího deště. Teploty ale zůstanou poměrně vysoké, zpočátku až 28, postupně do 23 stupňů.

Nejstarší česká stanice v pražském Klementinu, která měří od roku 1775, pro dnešek hlásí 27,8 stupně. Rekord z roku 1800 tak nebyl překonán o pouhou desetinu stupně. Klementinský rekord bude ale podle meteorologa ČHMÚ téměř jistě pokořen v sobotu, pro datum 28. dubna zde byla naměřena nejvyšší teplota 25,9 stupně v roce 1800 a 1866.

Rekord byl překonán téměř na všech stanicích, které měří více než 30 let. Na pražském Karlově dnešní teplota přesáhla dosavadní rekord z roku 1969, který činil 26,1 stupně. V Brandýse nad Labem byl překonán rekord 26,5 stupně z roku 1969, ve Staňkově pak rekord 27,1 stupně z roku 1993. Přes 28 stupňů vystoupala odpoledne teplota také například v Husinci, Javorníku, Klatovech, Neumětelích, Plzni Bolevci, Poděbradech, Teplicích nebo Vráži.

Meteorologové varují před požáry

Kvůli teplému počasí hrozí hlavně na jižní Moravě sucho a nebezpečí požárů. Rychlému šíření požárů by mohl nahrávat silný vítr. Meteorologové v souvislosti s předpovědí doporučují v přírodě nerozdělávat oheň, nekouřit, vyhnout se používání přenosných vařičů i jiných zdrojů otevřeného ohně. „Informace vyhodnocujeme. Vedení kraje rozhodne, zda dočasně nezakáže rozdělávání ohňů v krajině,“ řekl mluvčí Jihomoravského kraje Jiří Klement.

Zákaz už v kraji platil na přelomu března a dubna, a to po dobu tří týdnů. Region se potýkal s desítkami požárů, které vznikly při neopatrném vypalování trávy a náletových dřevin.