„Odněkud mi zavolají a zeptají se, jestli jim udělám posudek řekněme do osmi tisíc, přičemž ani nevím, o co jde nebo jak to bude velké,“ řekla Právu severočeská soudní znalkyně v oboru psychologie Ilona Wölfelová. Podobné nabídky podle ní zaznívají od policie v posledních dvou letech. Největší problémy mají kriminalisté, kteří se zabývají softwarovým pirátstvím nebo extremismem. Bez posudku nelze zahájit trestní stíhání, ceny dobrozdání přitom podle Práva dosahují i statisíců.
Pokud znalec posudek odmítne s tím, že za dané peníze se udělat nedá, najde si podle soudce teplického okresního soudu Miroslava Čapka policie někoho jiného. U hlavního líčení se pak ale stává, že si soudci musí vyžádat doplnění posudku. Rozdíl se pak doplácí z prostředků ministerstva spravedlnosti. „Výsledek je, že se z nás soudců stávají soudci vyšetřující,“ uvedl s tím, že soud, místo aby důkazy pouze zhodnotil, tak je obstarává.
„Loni v říjnu už některé případy nemohly být rozpracovány, protože policii scházely peníze na znalecké posudky.“ (zdroj blízký vedení police)
Policie také v některých případech nahrazuje posudek odborným vyjádřením, které je levnější, ale bývá také méně podrobné. „Týká se to zejména méně závažné kriminality a s postupem musí souhlasit státní zástupce,“ uvedla mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká.
Státní zástupci někdy vyžadují znalecké posudky, které už z pohledu policie nejsou třeba. Policie se proto snažila dohodnout s resortem spravedlnosti, aby část nákladů nesl. Podle Kopecké se ale „spoluúčast“ za rozhodnutí žalobců dojednat nepodařilo. S penězi na posudky hospodaří jednotlivé policejní krajské správy samostatně. Rozdělují se podle velikosti kraje i místní kriminality.