Rok 1992: Ve volebních programech rozpad federace těžko hledat

Praha - Když chce dnes volič znát předvolební programy politických stran, jednoduše si je najde na internetu, ale před 20 lety byly volební programy tak trochu nedostatkové zboží. Lidé se k nim dostali buď v novinách, poštovních schránkách nebo na volebních mítincích. A co vlastně slibovaly strany, které se ucházely o přízeň voličů na jaře 1992? Všechno možné, jen na jednu věc zapomněly - o rozpadu federace v programech volič nenašel ani slovo. A legendární dvojdomek? Podle Jána Čarnogurského poslední naděje pro společný stát.

Tehdejší předseda české vlády Petr Pithart ve speciálu ČT24 politické strany trochu omlouvá. „Na jaře 1992 vůbec nebylo jasné, že by se musel rozpadat stát. Nejspíš proto to programy neřešily,“ tvrdí Pithatr. Nicméně připouští, že strany tehdy slibovaly, že budeme žít ve společném státě, rozpad federace měli v programu jen slovenští nacionalisté. „Ve volebních programech to nebylo a v podstatě to, co se půl roku po volbách stalo, bylo nelegitimní, protože voliči nedali politikům svolení k tomu, aby rozdělili stát,“ vysvětluje Pithart. Tenkrát kandidoval za Občanské hnutí, které totálně propadlo i přesto, že před volbami mělo 60 poslanců ve Federálním shromáždění, 15 poslanců v ČNR a asi 15 ministrů. „Udělali jsme spoustu chyb, tu kampaň jsme dělali nepřesvědčivě a nešlo nám to,“ dodává Pithart. 

27 minut
1992: Rozpad Československa
Zdroj: ČT24

Ani Slováci si podle tehdejšího šéfa slovenské vlády Jána Čarnogurského neuměli ještě představit, že by se federace rozpadla. A tak to ponechali vývoji, kterého se chopil Vladimír Mečiar. Ten ještě před volbami byl sice chaotický a horkokrevný, jak tvrdí Pithart, ale stál za myšlenkou společného státu. Avšak po volbách přišel nový Mečiar… 

Nové reprezentace, Klaus - Mečiar, nebyly schopné dosahovat ani dílčích dohod. „Tak asi dva měsíce po volbách se objevila v Lidových novinách výzva pro Václava Klause s názvem Odvaha k rozhodnutí,“ popisuje tehdejší situaci Čárnogurský. Podle něj to byl vzkaz pro Klause, aby rozhodl o rozdělení republiky. 

Poslední záchrana? Pithartův dvojdomek 

Právě Petr Pithart do česko-slovenských vztahů přispěl dnes už legendární teorií o dvojdomku: „Chci dnes zdůraznit, že je docela dobře možné začít se věcně a klidně dohadovat na typu nějakého volnějšího soužití, než je dnešní stát, na typu, kterému říkám pracovně dvojdomek.“ 

Proč dvojdomek? „Já jsem chtěl, abychom se dohodli, zda chceme spolu žít, a pak se lze domlouvat na variantě soužití,“ vysvětluje dnes své myšlenkové pochody Pithart a dodává: „Já jsem si zoufal z toho, jak každý politik jinak rozumí tomu, co je federace, co je funkční federace, co je konfederace…“ Svá slova dokladuje na tom, že ani sám Mečiar nevěděl, že svrchovanost a suverenita jedno jest. 

Ján Čarnogurský se dnes Pithartovi omlouvá, že tehdy nedokázal docenit jeho myšlenku. „Vize Petra Pitharta byla jediná, která ještě mohla společný stát zachránit, například ve formě konfederace.“ 

Mělo být referendum? 

Oba tehdejší premiéři se shodují v tom, že už bylo pozdě a navíc politici se báli, že by se obyvatelé republik neshodli. Podpisů, které žádaly referendum, bylo prý ke dvěma milionům. Ale to nestačilo, neboť o tom musely rozhodnout ústavní orgány. „Na podzim ale už byly věci natolik rozběhlé, že to nemělo smyl. Navíc strašila představa, že v jedné zemi řeknou 'ano, chceme společný stát' a ve druhé 'ne, nechceme'.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V prvním pololetí napršelo nejméně za dekády

V prvním pololetí roku 2025 spadlo v Česku nejméně srážek za čtyřiašedesát let. Podle předběžných údajů napršelo 222 milimetrů, což bylo sedmdesát šest procent normálu let 1991 až 2020. Podle Českého hydrometeorologického ústavu pršelo méně než obvykle každý měsíc. Mezi regiony nebyly s ohledem na srážky výrazné rozdíly, ale nejméně jich bylo na Vysočině. Naopak nejlépe na tom byl střed Čech a Liberecký, Plzeňský a Ústecký kraj.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Koruna se startem léta posiluje, turisté v cizině ušetří

Koruna posílila vůči euru, což pro Čechy znamená, že se pro ně státy eurozóny stávají výhodnějšími destinacemi na léto. Levnější pro ně budou nejen hotely, ale i suvenýry a občerstvení. Euro aktuálně stojí 24,65 koruny, což je nejméně za poslední rok. Koruna ale posílila i k řadě jiných měn, takže jsou pro Čechy dostupnější i destinace mimo eurozónu. Vyšší zájem je i o fakultativní výlety, které se platí v místní měně. Díky silné koruně by tak mohl do ciziny vyjet rekordní počet turistů. Analytici věří, že česká měna bude na konci prázdnin ještě silnější.
před 6 hhodinami

Sportovci na jevišti. Cirk La Putyka ukáže sílu i příběh

Připravovaná inscenace souboru Cirk La Putyka propojuje sport a umění. Kromě akrobatů, herců a tanečníků se na ní podílí i čeští vrcholoví sportovci. Představení nazvané St.art, které vzniká v pražském kulturním prostoru Jatka 78 pod režií principála Rostislava Nováka, diváky zavede to starověkých Athén, ale přiblíží i život profesionálních sportovců současné doby. „Jedná se o pohled do nitra vrcholového sportovce a do dna lidského bytí. Z čeho sport vznikl, kam nás dostal,“ popsal Novák. Inscenaci předcházelo přes šest let příprav, premiéra je naplánována na září.
před 7 hhodinami

Podívejte se, kde padaly teplotní rekordy

Velkou část Evropy tento týden sužuje vlna veder. V Česku předpovídali meteorologové největší horko ve středu, teploty se ale budou držet kolem 30 stupňů Celsia až do neděle.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Studenti zdravotnictví budou moci dříve pracovat v nemocnicích, schválil Senát

Studenti medicíny a dalších zdravotnických oborů budou moci o rok dříve než dosud začít pracovat v nemocnicích jako praktické sestry, normu schválil Senát. U zdravotních sester to má být většinou možné už po dvou letech studia a u budoucích lékařů po třech letech. Norma má pomoci vyřešit potíže s nedostatkem nemocničního personálu. Horní komora podpořila i převod odpovědnosti za zřizování lékařských pohotovostí z krajů na zdravotní pojišťovny.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Vnímání veder zhoršují tepelné ostrovy

Zatímco klima se výrazně změnilo, citlivost člověka na vysoké až extrémní teploty zůstává stejná. Myslet by na to měli třeba architekti – použitím nevhodných materiálů vytvářejí takzvané tepelné ostrovy, které situaci jen zhorší, což ukázalo i měření štábu ČT s expertem v terénu. Rozdílné povrchy totiž různě absorbují světelné záření. Čím víc ho pohltí, tím jsou teplejší. A záleží i na barvě – proto je třeba tmavý asfalt nebo černá košile ve vedrech tou horší variantou, zatímco teplota hustého trávníku zůstává relativně nízká. Podle odborníků je tak důležité nejen sázet víc zeleně, ale také postupně nahrazovat současné materiály takovými, které světlo lépe odrážejí.
před 8 hhodinami

Česko spolu se sedmnácti státy EU žádá o změnu obchodování s povolenkami ETS 2

Česko zaslalo Evropské komisi požadavky na změnu obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, označovanými jako ETS 2. Dokument podepsalo dalších sedmnáct států Evropské unie, informovalo ministerstvo životního prostředí. Státy žádají například pravidelné zveřejňování informací o tempu zavádění obnovitelných zdrojů nebo nastavení mechanismu, který by omezil výkyvy cen povolenek.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Vedro ve čtvrtek čeká východ Česka, přijdou i bouřky s kroupami

Velmi vysoké teploty i nad 34 stupňů Celsia hrozí v tuzemsku i ve čtvrtek, výstraha meteorologů ale platí už jen pro východní polovinu země. V pásu od jižních Čech do Slezska odpoledne a večer přejdou silné bouřky s přívalovými srážkami, kroupami a nárazovým větrem. Varování před zvýšeným rizikem požárů bude ve čtvrtek a v pátek platit v široké oblasti kolem Prahy.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...