IKEM má 13 nových přístrojů, může léčit více pacientů

Praha - Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) pořídil do kardiocentra 13 nových přístrojů v celkové ceně 31,7 milionu korun. Podle náměstka pro ekonomiku a provoz Michala Stiborka IKEM ušetřil v tendrech 11 milionů oproti plánované ceně. Zhruba 64 procent šlo z peněz EU, zbytek dal IKEM. Pokud se institut domluví s pojišťovnami na platbách, objem péče může stoupnout o čtvrtinu.

IKEM pořídil například nový „bed-side“ echokardiograf, který umožňuje vyšetření nemocného přímo na lůžku, speciální přístroj pro dialýzu, který umožní nahradit funkci ledvin přímo na jednotce intenzivní péče, nebo přístroj pro řízenou hypotermii, kdy díky ochlazení pacienta se zamezí poškození jeho mozku. Doplnil také vybavení pro mechanickou srdeční podporu, která umožní pacientům se selháním srdce dočkat se transplantace.

„Pro pacienty je to jednoznačně zlepšení,“ ocenil přednosta kardiocentra profesor Jan Pirk. Jako příklad uvedl nový rentgen, který umožní přesnější diagnostiku. „Budeme moci léčit pacienty s těžším postižením, protože budeme přesně vědět, do čeho jdeme,“ řekl.

Hypotermie podle profesora zachrání pacienty, kteří dříve umírali, protože nastalo poškození mozku. „A co se týče mechanických srdcí, na čekací listině umíralo 30 procent lidí, protože nebyli dárci. Díky umělým srdcím jsme to snížili na devět procent,“ popsal přínosy Pirk.

Nemoci srdce a cév jsou nejčastější příčinou úmrtí v ČR a představují 50 procent všech hospitalizací. V ČR je 13 komplexních kardiocenter, kardiocentrum v IKEMu je z nich největší. Loni provedlo 1 127 srdečních operací, z toho 43 transplantací srdce. Mechanickou srdeční podporu využilo u 22 pacientů.