Praha představí výsledky analýzy smluv DPP do 14 dnů

Praha - Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) dnes avizoval, že město zveřejní výsledky analýzy, která zkoumala deset velkých kontraktů pražského dopravního podniku zhruba do 14 dnů. Podle některých médií byly zakázky předražené asi o půl miliardy korun. Primátor řekl, že přesnou částku nezná, pohybuje se prý ale „v těchto řádech“. Město dnes závěry analýzy, kterou vypracoval tým kolem advokáta Václava Lásky, převzalo.

Podle primátora bylo hlavním problémem smluv to, že byly pro dopravní podnik nevýhodné. Smlouvy jsou v mnoha případech nevypověditelné, nebo jen pod vysokou sankcí,„ uvedl primátor. Smlouvy jsou podle něj také často dlouhodobé a neumožňují jakoukoliv změnu či úpravu dodávek a cen. “Mimochodem dopravní podnik má smlouvy na deset let. Když na konci jedna ze stran řekne, že chce pokračovat, tak smlouvy pokračují automaticky. Do té doby, než jsem se to dozvěděl, jsem se domníval, že taková smlouva neexistuje," dodal Svoboda.

Dopravní podnik podle primátora bude muset ze závěrů analýzy vyvodit důsledky, například zda se pokusí smlouvy vypovědět či zda je možné vyvodit trestně právní odpovědnost. Proti informacím o výsledcích kontroly se už ohradil bývalý ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy Martin Dvořák. Domnívá se, že vedení Prahy podnik poškodilo a chce kvůli tomu podat trestní oznámení.

Láska: Čelil jsem tlakům

Analýzu vypracoval tým bývalého detektiva ABL Václava Lásky. Pracoval na ní tři měsíce. „Udělal jsem doporučení dalších postupů, teď si to musí dopravní podnik projít. Pokud se s nimi ztotožní, dá mi pokyn, abych to dokončil a připravil konkrétní podání a návrhy,“ řekl Láska.

Právníci posuzovali mimo jiné smlouvu na tisk papírových jízdenek, na SMS jízdenky, na právní, marketingové a poradenské služby. Na seznamu prověřovaných smluv byla i dodávka výpočetní techniky, nákup pohonných hmot a náhradních dílů, vnitropodniková doprava a nakládání s majetkem v souvislosti s přestavbami stanic metra. U sedmi z projektů našli auditoři chyby, údajně je mezi nimi i zmíněný tendr na SMS jízdenky. Forenzní výzkum odhalil také systém pořizování dvojích variant smluv pod různými čísly. Ty tak mohly být dle libosti nasazovány pro různá jednání.

Láska tvrdí, že při práci čelil tlakům, konkrétní ale není: „Musel jsem čelit návrhům, abych se věnoval jiné práci za větší peníze, musel jsem ze schránky vyndávat náboje.“ 

O chybách a nejasnostech ve financování DPP se ovšem hovořilo v průběhu celého auditorského šetření; už před měsícem upozornil Svoboda na nepořádek, který v dokumentech DPP panuje. „Nikdy jsem si nepředstavoval, že v něčem může být tak velký Augiášův chlév, jako byl v dokumentaci dopravního podniku,“ přiznal v Otázkách Václava Moravce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
13:16Aktualizovánopřed 8 mminutami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 1 hhodinou

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
15:19Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
před 2 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 2 hhodinami

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
11:22Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 5 hhodinami

Proč býváme nemocní před dovolenou? Není to náhoda, říká expert

Po tvrdé práci – zasloužená dovolená. Jenže pak místo pohody přijde nemoc. Tělo využije příležitosti a vypne. Podle odborného asistenta katedry fyziologie z Univerzity Karlovy Petra Telenského za to může kombinace několika faktorů. Lidé často před odjezdem dohánějí resty, jsou ve stresu, nevyspalí a na cestách přicházejí do kontaktu s větším množstvím lidí, uvedl pro ČT. Pokud navíc míří do vzdálenějších oblastí, přidává se i změna denního režimu. Právě tato souhra okolností podle něj vede k tomu, že místo zaslouženého odpočinku skončíme v posteli s horečkou.
před 9 hhodinami
Načítání...