Česku hrozí kvůli IZIPu mezinárodní arbitráž

Praha - Správce 49 procent akcií IZIPu Thomas Ladner pro Českou televizi uvedl, že nemůže vyloučit mezinárodní arbitráž proti České republice. Menšinový akcionář IZIPu totiž zásadně nesouhlasí s ukončením sporného projektu elektronických zdravotních knížek. Firma eHI eHealth International dokonce označuje zastavení projektu za nezákonné a obviňuje správní radu VZP, že ji zastavením projektu internetových zdravotních knížek výrazně poškodila.

Právní zástupce společnosti eHI eHealth International Thomas Ladner řekl, že do konce září povedou „přátelské debaty“ a budou předkládat argumenty. Pokud neuspějí, zváží právní kroky. „Nemohu vyloučit arbitráž, ale věřím v sílu racionálních argumentů. VZP vložila do projektu za deset let 1,5 miliardy bez DPH. Když podpoří plošné využití, ušetří české zdravotnictví každý rok dvě miliardy,“ dodal.

Na ukončení projektu se dohodl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) s premiérem Petrem Nečasem (ODS) po kritice jeho neprůhlednosti. Za téměř dvě miliardy korun prý občanům nic nepřinesl. Správní rada VZP pak uložila řediteli VZP Pavlu Horákovi, aby k 30. červnu smlouvy vypověděl. Výpovědi byly podány, vyprší 31. prosince. Podle právníků lze výpovědi zrušit i v poslední den jejich platnosti.

IZIP
Zdroj: ČT24

Ladner: Hegera ovlivňují zájmové skupiny

Podle Ladnera je Heger pod vlivem zájmových skupin. Lékaři podle něj projekt odmítají, protože šetří náklady, takže „méně peněz skončí v jejich kapsách“. IT společnosti zase mají zájem o šestimiliardovou zakázku. „Dokud IZIP funguje, přicházejí o obrovské zisky,“ poznamenal. Třetí zájmovou skupinou je deset milionů občanů ČR, z jejichž daní byl projekt IZIP vybudován. „Odmítám věřit, že by pan ministr přikládal větší důležitost IT firmám a poskytovatelům než veřejnému zájmu,“ řekl.

3 minuty
Reportáž Petra Vaška o možné arbitráži kvůli IZIPu
Zdroj: ČT24

Slibované dvě miliardy ročních úspor vycházejí podle Ladnera z výsledků pilotních projektů ve dvou krajích. V nich žije zhruba desetina obyvatel ČR, takže úspora 230 milionů stoupne podle něho při rozšíření na deset milionů obyvatel na dvě miliardy korun.

Šťastný: Setrvání u IZIPu není pravděpodobné

Podle člena správní rady VZP Borise Šťastného není pravděpodobné, že by mohlo dojít ke změně rozhodnutí. „Jakékoli argumenty vzkazované přes média jsou nedůvěryhodné. Správní rada rozhodovala o vypovězení smluv na základě postoje pana premiéra i toho, že společnost vystupuje netransparentně a nedůvěryhodně,“ vysvětlil Šťastný. Odmítl vyhrožování arbitrážemi i předkládaná čísla. „Chtějí jen další peníze z veřejných prostředků a já jsem přesvědčen, že není možné už jim dát ani korunu.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
13:16Aktualizovánopřed 19 mminutami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 2 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
15:19Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
před 3 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 3 hhodinami

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
11:22Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 6 hhodinami

Proč býváme nemocní před dovolenou? Není to náhoda, říká expert

Po tvrdé práci – zasloužená dovolená. Jenže pak místo pohody přijde nemoc. Tělo využije příležitosti a vypne. Podle odborného asistenta katedry fyziologie z Univerzity Karlovy Petra Telenského za to může kombinace několika faktorů. Lidé často před odjezdem dohánějí resty, jsou ve stresu, nevyspalí a na cestách přicházejí do kontaktu s větším množstvím lidí, uvedl pro ČT. Pokud navíc míří do vzdálenějších oblastí, přidává se i změna denního režimu. Právě tato souhra okolností podle něj vede k tomu, že místo zaslouženého odpočinku skončíme v posteli s horečkou.
před 9 hhodinami
Načítání...