Vicenová končí u EU, nahradí ji Povejšil

Praha - Po čtyřech letech ve funkci šéfky českého zastoupení při Evropské uni končí Marie Vicenová. Její místo obsadí Martin Povejšil. Stěhovat se kvůli tomu ale muset nebude, od roku 2009 totiž v Bruselu vede stálou delegaci ČR při NATO. U vojenské organizace Povejšila podle očekávání nahradí první náměstek ministra zahraničí Jiří Šedivý, který v minulosti v NATO působil jako náměstek generálního tajemníka. Vedle těchto změn se nových funkcí v brzké době ujme 11 nových českých velvyslanců.

Českou misi v Chorvatsku povede Martin Košatka, doplnilo ministerstvo. Nový velvyslanec bude také v Norsku, kam odjede Milan Dufek. V Makedonii bude Česko zastupovat Miroslav Rameš, v Estonsku Richard Kadlčák.

Rovněž v Asii a v Jižní Americe budou personální změny. Novým velvyslancem v Uzbekistánu bude Hynek Pejcha. Pro zastupování v Thajsku byl jmenován Vítězslav Grepl a ve Vietnamu Martin Klepetko. Velvyslanectví v Mongolsku povede Ivana Grollová. Diplomat Petr Kopřiva se stal novým šéfem české mise v argentinském hlavním městě Buenos Aires.

V Černínu se mluví o odchodu Koláře z Ruska

Ve čtvrtek se objevila v internetové verzi deníku E15 informace o tom, že by měl v Rusku letos, tedy předčasně, skončit velvyslanec Petr Kolář. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg to sice nepotvrdil, nicméně v Černínském paláci se o možnostech změny na tomto postu hovoří. Ekonomický list se odvolával na mluvčího ministerstva Víta Koláře. Petr Kolář se nechtěl ke svému případnému odchodu vyjadřovat, podle některých spekulací by ale mohl odejít na podzim.