Dozorce nosil vězňům mobily a další věci, lapila ho inspekce

Vinařice - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zadržela dozorce z vinařické věznice, obviněn je ze zneužití pravomoci úřední osoby a z přijetí úplatku. Do střeženého prostoru měl vnášet mobilní telefony, nabíječky, SIM karty a další věci. Od příbuzných vězňů za to následně inkasoval peníze. Ředitel věznice dotyčného dozorce zprostil služby. V síti inspektorů skončil i jeden civilista, který údajně fungoval jako komplic.

„Za to, že vězňům jednotlivé předměty opatřoval a nosil do věznice, si dozorce nechával od příbuzných vězňů na svou adresu a také na adresu zadržené civilní osoby posílat finanční částky v řádech několika tisíc korun,“ uvedla mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Obvinění byli zadrženi ve čtvrtek. Později však byli propuštěni a vyšetřováni jsou na svobodě. Na jejich zatčení se podle Sandorové podílela vězeňská služba spolu s několika desítkami příslušníků inspekce. V případě prokázání viny hrozí zadrženým až osmiletý trest.

Úkryt na telefon
Úkryt na telefon

Po zatčení podezřelých se v nápravném zařízení uskutečnila generální prohlídka, při které se některé propašované věci našly. Prohlídka trvala téměř celou noc. Mluvčí věznice Ivan Suchý uvedl, že podobný případ se ve věznici nestal poprvé. „Lidské selhání se tady mezi zaměstnanci objevilo, to nelze vyloučit,“ prohlásil. Vězeňská služba a GIBS na případu pracovaly několik měsíců, dodal.