V kauze MUS jsou známy další podrobnosti

Praha - Švýcarská prokuratura před měsícem dodala trestnímu soudu v Bellinzoně doplněnou obžalobu na bývalé manažery Mostecké uhelné společnosti (MUS). Nová verze dokládá, jaké konkrétní firmy a jaké převody z konkrétních účtů v bankách použili jednotliví manažeři na vyvedení peněz z MUS, aby si pak za ně potají koupili akcie firmy pro sebe. Obžalobu má k dispozici Mladá fronta Dnes (MfD).   

Proti původní verzi z loňského října jsou doplněny především pasáže o praní peněz z Mosteckých dolů přes desítky dalších firem v několika zemích, ale i přes pozdější nákup strojírenské firmy Škoda Holding. Z obžaloby podle listu také vyplývá, že nejvíce na MUS vydělali Antonín Koláček a Luboš Měkota. Měli každý získat zhruba 5,5 miliardy korun, aniž předtím investovali korunu ze svého.   

Švýcarské orgány prověřují někdejší privatizaci MUS již roky, a to kvůli podezření, že ji provázely finanční machinace. Tamní prokuratura loni podala obžalobu na sedm lidí, bývalých manažerů Mostecké uhelné a Appian Group. Jde o šestici Čechů a jednoho Belgičana. Na šest bývalých manažerů MUS podalo trestní oznámení také české ministerstvo financí.