Voják 21. století začíná nákupem 240 nových pušek

Praha - Ministerstvo obrany plánuje nakoupit téměř 240 pušek včetně příslušenství v rámci projektu Voják 21. století, který souvisí s celkovou modernizací ozbrojených sil. Resort proto ve věstníku veřejných zakázek předběžně oznámil, že vypíše veřejnou zakázku. Soutěž o dodavatele nových zbraní armádě začne na počátku září. Výsledná cena vzejde ze soutěže.

Zdroj: Armáda ČR Autor: Jindřich Plescher

Zbraně jsou určeny pro mechanizované a motorizované jednotky armády. Vojáci je budou používat na českém území i při případném nasazení v zahraničních operacích. „Jde o potřebu, která je dlouhodobě plánována v rámci projektu Voják 21. století,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jiří Štábl.

Nové zbraně mají být vybaveny moderními zaměřovacími systémy pro den a noc a dalším vybavením, které umožní pálit na protivníka na vzdálenost minimálně 600 metrů v jakékoli denní době. „Doplnění výzbroje malých jednotek o pušku pro přesnou střelbu s moderními zaměřovacími systémy je trendem, který vyplynul ze zkušeností působení jednotek NATO v konfliktech poslední doby,“ uvedl Štábl.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Celkovou cenu zakázky obrana zatím nezná. Podle informací tiskového odboru vzejde právě ze soutěže, při níž firmy předloží vedení úřadu své nabídky. Podstatnou část ceny zakázky však budou představovat náklady na moderní optiku a další vybavení. Soutěž se uskuteční na principu otevřeného zadávacího řízení. „Konkrétní dodavatel vzejde až z hodnocení nabídek, přičemž rozhodujícími kritérii pro hodnocení nabídek budou prioritně cena kompletu zbraně, dále pak hmotnost kompletu zbraně, účinný dostřel a životnost hlavně,“ vysvětlil Štábl.

Obrana za obchod zaplatí po skončení dílčích dodávek, zálohy předem platit nebude, vyplývá z údajů uvedených ve věstníku veřejných zakázek. Projekt Voják 21. století předpokládá nahrazení zastaralých ručních palných zbraní moderními zbraněmi. Armáda by tak postupně měla používat takové zbraně, které jsou vybaveny moderními zaměřovacími systémy. Obrana chce nejprve přezbrojit „nejvíce exponované“ armádní útvary.