Červenec byl na přihlašovaná auta chudší – kvůli registru

Praha - Kvůli problémům s novým systémem registru vozidel bylo v červenci přihlášeno výrazně méně ojetých aut. Meziroční pokles představuje téměř 80 procent, ojetých lehkých užitkových vozidel bylo dokonce zapsáno o 85,5 procenta aut méně. V případě nových vozů se ovšem o takto výrazném propadu hovořit nedá, jejich registrace ve srovnání s červencem 2011 klesla o 13 procent.

Jak uvedl Svaz dovozců automobilů, problémy s centrálním registrem vozidel v červenci výrazně ovlivnily zejména první registrace dovezených ojetých aut. „Důvodem je několikadenní nefunkčnost registru v oblasti propojení se zahraničními databázemi. Nemohly být prováděny kontroly ztotožnění vozidel, kontrola, zda nejsou vozidla kradená a podobně,“ uvedl ředitel Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek.

U nových osobních automobilů se výpadky registru příliš neprojevily, do evidence jich bylo vloženo ve srovnání s loňským červencem o necelých osm procent méně. „U nových vozidel se zaregistrovalo jen o 960 kusů méně než v červenci minulého roku, ale za červen to bylo o 1 984 kusů víc, protože prodejci byli včas upozorněni na možné problémy, takže červnové prodeje zčásti vynahradily červencový propad,“ dodal Šípek.

Největší propad u nových vozidel podle svazu nastal v případě autobusů, kterých bylo meziročně zaregistrováno o téměř 40 procent méně.

Video Pavel Tunkl ve studiu ČT24
video

Pavel Tunkl ve studiu ČT24

Počet registrovaných aut obecně vzrůstá

Za prvních sedm měsíců roku bylo podle dovozců do registru vozidel zapsáno 105 391 nových aut, meziročně téměř o pět procent více. Vyšší počty registrací dovozci proti loňskému roku zaznamenali u nových autobusů. Meziročně méně bylo podle svazu zaregistrováno naopak lehkých užitkových vozidel, nákladních aut a motocyklů.

Kvůli potížím, které centrální registr vozidel provázely od jeho spuštění 9. července, nemohli dovozci aut průběžně sledovat, jak se vyvíjí trh s automobily.

Člen výkonného výboru Svazu dovozců automobilů Vít Pěkný:

„Dříve byla k dispozici data na týdenní bázi a bylo možné přesně sledovat, jak si která značka stojí. Pro průběžné i strategické plánování to byla velmi důležitá data. Nyní údaj o počtu registrací není k dispozici, a nelze proto transparentně posuzovat například efektivitu marketingových kampaní.“


Podle člena svazu a generálního ředitele Kia Motors Czech Víta Pěkného bylo především znát, že lidé s nákupem vozidla nepospíchají, protože si nejsou jisti, zdali by ho dokázali bez problémů zaregistrovat.

Registr motorových vozidel
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek