Generál Štěpán: Bez peněz hasiči fungovat nebudou

Praha - Razantní škrty budou mít negativní dopad na fungování integrovaného záchranného systému v České republice, varoval bývalý generální ředitel Hasičského záchranného sboru generál Miroslav Štěpán. „Snižuje se počet lidí, zastavily se investice, nebude se opravovat, obnovovat, bude snížený provoz,“ charakterizoval současné problémy hasičů.

Štěpán si ale nemyslí, že jde o trvalý stav, a věří, že se jedná jen o přechodná opatření v letech 2013-2015. „Jsem optimista, nechci si připustit, že by to mělo celé spadnout,“ řekl Miroslav Štěpán. Hasiči by v případě dále pokračujících finančních škrtů nemohli poskytovat všechny služby, na které je od nich dnes veřejnost zvyklá. Přitom hasičský sbor dnes nezasahuje jen u požárů, známé je jejich působení při povodních, ale v zimě například odstraňují i sníh ze střech. „Neumím si představit, jak by se k tomu vláda v takovém případě postavila, jak by občanům řekla, že ta služba už tady nefunguje,“ dodal.

„K povolání hasiče mě jako každého jiného kluka přivedla technika. Na vesnici v té době bylo jedno auto a pak hasičská stříkačka, co tak trochu vonělo benzinem,“ řekl Miroslav Štěpán.


Už teď pracují čeští hasiči podle Štěpána v horších podmínkách než jejich kolegové v jiných zemích Evropské unie. Došlo k propouštění i snižování platů, problémy jsou i s technikou. „Stáří techniky u hasičů v zahraničí je maximálně dvacet let, my máme i pětadvaceti až třicetiletou techniku,“ upozornil generál. Na druhou stranu jsou i odvětví, v nichž je Česká republika na evropské špičce, jako třeba odčerpávací zařízení pro odčerpávání vody z lagun a velkých ploch.

„Profese hasiče musí být vždy tak trochu záliba,“ připomněl generál.


Ministrem vnitra, který věnoval integrovanému záchrannému systému největší pozornost, byl podle Štěpána Stanislav Gross. Největší chaos v resortu podle něj naopak zavládl po posledních parlamentních volbách.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Pomoc při povodních se stává jednou z hlavních funkcí hasičů. Miroslav Štěpán ocenil, že připravenost na povodně se v posledních letech zlepšuje. Probíhá celá řada cvičení, obce tvoří digitální povodňové plány, dochází i k obnově varovacích systémů. Generál ocenil i nový systém mobilních hrází, které by měly před povodní chránit Prahu, a dodal, že důležité je i pravidelné cvičení výstavby hrází.