Útočník: Střelba na Klause? Zranit jsem ho nechtěl

Praha/Liberec – Střelba z kuličkové pistole na prezidenta Václava Klause nebyl pokus o atentát, ale zoufalý krok. V Liberci to dnes uvedl šestadvacetiletý útočník Pavel Vondrouš a dementoval tak prezidentovu vlastní interpretaci. „Nebylo to namířeno jen proti němu, ale proti celému systému,“ vysvětlil s tím, že jeho záměrem bylo upozornit na žalostný stav tuzemské politické scény. Prezidenta ani nechtěl zranit, a proto útočil z těsné blízkosti, a nikoli na pódiu, kde by Klaus býval také dobrý terč.

„Tento systém zcela selhává a na to je nutno důrazně upozornit,“ řekl Vondrouš s tím, že pravicový kabinet šéfa ODS Petra Nečase zdaleka překračuje hranice, jež mohou občané tolerovat.

Vondoruš: Napadení bylo obžalobou systému

Daně podle něj platí hlavně pracující a jako protislužbu dostávají stále horší veřejnou správu a omezenější sociální služby. „Nečinnost je v této situaci zločinem, a ne to, co jsem udělal já,“ zdůraznil Vondrouš. Klause si vybral proto, že ho považuje za jednoho z lidí, kteří za současným špatným stavem České republiky stojí, už o víkendu ostatně na svém facebookovém profilu napsal, že „Václav Klaus v ČR zavedl šelmovitý kapitalismus, který přivádí mnoho z nás do bezvýchodné situace a zvýhodňuje bohaté.“

Ve svém prohlášení se Vondrouš obul i do nerovného přístupu veřejné moci k občanům. „(Ministr financí Miroslav) Kalousek fackuje lidi na ulici a neskončí jako já v cele předběžného zadržení, ani není obviněn z výtržnictví. Lobbista (Roman) Janoušek zase těžce zraní v opilém stavu řidičku a neskončí v cele předběžného zadržení. Já jsem tam strávil mnoho hodin a byl mi zabaven osobní počítač a můj mobil. Obviněn jsem byl z výtržností,“ poukazuje Vondrouš.

Zranění prezidenta útočník nečekal

Vondrouš dnes rovněž přiznal, že se na svůj čin zhruba dva týdny připravoval. „Moc času jsem neměl a ani nejsem cvičený na takové věci. Jsem obyčejný dělník, a tak jsem si jen nějakým způsobem natrénoval v lese střelbu,“ popsal přípravu útoku.

Přiznal také, že byl připraven i na variantu, že by se k prezidentovi vůbec nedostal. „Nepřemýšlel jsem dopředu nad tím, jestli se k prezidentovi tak blízko dostanu, vycházel jsem ze situace, která tam byla,“ řekl. Dobrým terčem byl podle něj Klaus i na pódiu. „Byla tam obrovská šance střílet, ale bylo tam mnoho lidí okolo, byla tam i německá delegace, která s tím nemá nic společného,“ řekl. Navíc nechtěl při střelbě zasáhnout někoho jiného a bál se, že by prezidenta mohl trefit třeba do obličeje, což také nechtěl. I proto střílel z bezprostřední blízkosti, aby minimalizoval riziko, že zasáhne někoho dalšího.

S tím, že může prezidentovi ublížit, nepočítal. „Docela mě překvapilo, když jsem viděl fotky, zbraň jsem zkoušel i sám na sobě,“ dodal. Svého činu ovšem nelituje a je připraven přijmout trest. Za obvinění z výtržnictví mu hrozí až dva roky, podle vlastních slov ale čekal, že skončí ve vězení na delší dobu, třeba z politických důvodů.

Pavel Vondrouš:

„Nikdy jsem nechtěl být mučedník, jen jsem chtěl žít jako člověk.“

První, kdo Vondrouše zadržel, ovšem nebyli policisté, ale Václav Křeček, který na místě pracoval jako pomocný zvukař. Mladíka v maskáčích chytil za ruku a odváděl ho ven z davu a hlavně z blízkosti prezidenta. „Byl jsem strašně rozčilenej, strašně naštvanej, a musel jsem se hodně ovládat, abych tam nezpůsobil nějaký skandál, abych toho kluka nesrazil na zem,“ vzpomíná Křeček.

Podle Klause šlo o atentát

Incident se stal v pátek 28. září po slavnostním otevření nového mostu v Chrastavě na Liberecku, když krátce před 15:00 prezident procházel obklopen davem lidí. Mezi nimi byl i Vondrouš oblečený v maskáčích a z bezprostřední blízkosti na něj několikrát vypálil. Z místa pak odešel, aniž prezidentova ochranka zasáhla, a dokonce poskytl rozhovor novinářům. Teprve pak byl zatčen.

Premiér Petr Nečas incident označil za politováníhodnou událost, sama hlava státu ho dnes v rozhovoru pro Mladou frontu DNES interpretovala jako první atentát na českého (potažmo československého) prezidenta. Kontroverze nevzbuzuje jen chování prezidentské ochranky, ale i spory kolem označení samotného incidentu. Více čtěte zde.

Facebookové vyjádření Pavla Vondoruše:

Václav Klaus v ČR zavedl šelmovitý kapitalismus, který přivádí mnoho z nás do bezvýchodné situace a zvýhodňuje bohaté. Daně platí převážně pracující a jako protislužbu dostávají kopance od státu, pořád horší veřejnou správu a sociální služby jsou již natolik omezené, že to není snesitelné a přitom se stát pořád víc a víc zadlužuje. Stát je v totálním rozkladu a tomu se člověk musí, alespoň symbolicky, bránit. Nečinnost je v této situaci zločinem, a ne to, co jsem udělal já. I ústavní zákon dává občanům právo se postavit na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod. To se dle mého názoru děje.

Stačí se podívat na nerovný přístup veřejné moci k občanům.

Kalousek fackuje lidi na ulici a neskončí jako já v cele předběžného zadržení a není obviněn z výtržnictví. Lobbista Janoušek těžce zraní v opilém stavu řidičku a neskončí v cele předběžného zadržení. Já jsem tam strávil mnoho hodin a byl mi zabaven osobní počítač a můj mobil. Obviněn jsem byl z výtržností, ačkoliv můj úmysl byl upozornit na jednání vlády, které zdaleka překračuje hranice, které občané mohou tolerovat. Tento systém zcela selhává a na to je nutno důrazně upozornit. Vláda zde působí na policii a další složky státu, aby se jejich zlodějiny nešetřily. Je tu obrovská nespravedlnost a proti té se musíme bránit. Svého činu nelituji, a naopak ho považují za přiměřenou obranu jednotlivce.

Chápu, že Klaus v zoufalství nyní dělá ze sebe mučedníka a mluví proto o atentátu. Pochybnosti o duševním stavu prezidenta musí mít v této souvislosti asi každý.

Znalci duše: O chorobu se nejedná

Psychiatr Ivan David předeslal, že nemá sice dostatek informací ke kvalifikovanému názoru, ale je prý možné, že to, co muž prohlásil, může být pravdivé. „Že si skutečně dělá starosti s vývojem ČR, který se mu zdá být nepříznivý, a že vzal na sebe riziko,“ uvedl David, náměstek ředitele bohnické psychiatrické léčebny. „Nevylučuji, že skutečné motivy mohou být i ty, které on sám uvedl, ale samozřejmě mohou být jiné,“ podotkl.

Podle Davida se nezdá, že by Vondrouš trpěl vážnou duševní chorobou. Obdobně se vyjádřil i psycholog Karel Humhal: „Maskáče si na sebe přeci jen berou lidé, kteří vyznávají aspoň trošku militantní názory, ale jinak působil zcela normálně.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 39 mminutami

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
10:24Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 3 hhodinami

Zvlněná vozovka na D1 vytvořila nebezpečný skok

Na nájezdu na jeden z mostů na D1 u Ostravy ve směru na Brno se vytvořil nebezpečný skok. I při snížené rychlosti tam řidiči často škrtnou podvozkem o povrch silnice a vystavují se tak velmi nebezpečné situaci. „(Skok) může (automobil) nadnést a opravdu letí vzduchem. Málokterý řidič má v praxi natrénováno, aby takovýto manévr zvládl,“ upozorňuje koordinátor BESIP Petr Blahut. Opravy podle Ředitelství silnic a dálnic začnou ještě během léta – nebudou ovšem definitivní, ale pouze provizorní. Čeká se totiž na výsledek soudního sporu týkajícího se materiálu použitého v podloží.
před 3 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
19:11Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Povodí Vltavy hlásí mimořádně nízké průtoky, deště nepomáhají

Na dvou desítkách toků na Chomutovsku již kvůli nízkým průtokům platí zákaz odebírání povrchových vod. Povodí Vltavy potvrzuje, že celá řada míst je na historických minimech. Deště posledních dnů podle něj nepomohly. Situaci zřejmě nezmění ani ty, které mají přijít v tomto týdnu. Kvůli mimořádně nízkým průtokům teď nesmí odebírat povrchové vody například lidé na okraji Jirkova. Vodou nesmějí napouštět bazény, mýt auta nebo zalévat.
před 3 hhodinami

Fiala se dohodl se Starmerem na spolupráci v jaderné energetice

Česko podepsalo s Británií memorandum o porozumění ohledně spolupráce v jaderné energetice, řekl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání se svým britským protějškem Keirem Starmerem v Londýně. Britská firma Rolls-Royce podle něj zvažuje, že v Česku postaví továrnu na malé modulární reaktory.
19:07Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Dvě třetiny lidí jsou pro přísnější regulaci alkoholu

Téměř dvě třetiny dospělých míní, že by v Česku měla být přísnější regulace alkoholu. Ukázal to průzkum think tanku Ministr zdraví, který v dubnu provedla společnost Behavio. Většina dotázaných by byla pro zákaz propagace alkoholických nápojů na akcích pro mladé, pro omezení reklamy či prodeje na benzinových pumpách a v automatech či pro zrušení daňové výjimky pro tiché víno. V průzkumu odpovídala tisícovka lidí, zjištění jsou reprezentativní.
13:48Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...