Exministr Fischerovy vlády Chmiel stane před soudem

Praha - Bývalý ministr úřednické vlády Jana Fischera a někdejší velvyslanec ČR v Austrálii Juraj Chmiel stane před soudem. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 na něho dnes podalo obžalobu. Chmiel se podle policistů u jednoho projektu ministerstva zahraničí vyhnul výběrovému řízení tím, že ho rozdělil na pět menších, čímž porušil zákon. Obvinění odmítá.

Detektivové z protikorupční policie bývalého člena vlády podezírají také z toho, že prý nechal u tří předem vybraných firem vypracovat studie, které však nesouvisely se zadáním schváleného projektu. Viní jej proto ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Za to mu hrozí až desetileté vězení. Podle obvodní státní zástupkyně Šárky Pokorné žalobci právní kvalifikaci nijak neměnili.

První obvinění se týká projektu ministerstva zahraničních věcí na informační kampaně v Tichomoří za necelé dva miliony korun. Bývalý velvyslanec jej podle detektivů rozdělil na pět dílčích částí, čímž porušil zákon o veřejných zakázkách a další předpisy. Údajně tak činil proto, aby nemuselo být vypsáno výběrové řízení a aby rozhodnutí o vybrání jedné z firem nemusel předložit koordinátorovi ke schválení.

V roce 2008 pak údajně zadal třem předem zvoleným firmám vypracování studií týkajících se zámoří a cestovního ruchu, které ale nesouvisely se zadáním schváleného projektu. Navíc prý žádným způsobem nepropagovaly české společnosti v zahraničí, jak měly. Firmy za ně přitom dostaly téměř 1,5 milionu korun.

Chmiel působil v úřednické vládě jako ministr pro evropské záležitosti. Vystoupil kvůli tomu z ODS, kam se později vrátil. Ještě před zahájením stíhání, prý z osobních důvodů, požádal o pozastavení svého členství ve straně. Původně začal pracovat také v týmu, který se stará o Fischerovu prezidentskou kampaň. Kvůli obvinění však spolupráci až do vyřešení případu po dohodě s Fischerem přerušili.