Vondra na Vítkově udělil 14 vyznamenání

Praha - U památníku na pražském Vítkově si armáda připomněla Den válečných veteránů. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) při té příležitosti vyznamenal 14 vojáků, a to jak hrdiny druhé světové války, tak i účastníky novodobých konfliktů. Podle ministra se armáda snaží o veterány pečovat stále víc, u mladých navrátilců usiluje hlavně o jejich začlenění do civilního života. „Patřit k veteránům je stále poctou i závazkem,“ podotkl Vondra na slavnostním pietním aktu.

 

Záslužný kříž převzala například Helena Steblová, která za nacistické okupace pomohla raněnému partyzánovi a po udání byla i s celou rodinou zatčena gestapem a poslána do koncentračního tábora. In memoriam byl vyznamenán František Král, který se účastnil bojů u Tobruku a později létal jako pilot britského vojenského letectva RAF. Vyznamenání Zlaté lípy předal dnes Vondra také přednímu českému neurochirurgovi Vladimíru Benešovi, který v Ústřední vojenské nemocnici vede kliniku neurochirurgie.   

Z veteránů novodobých misí si kříž za zásluhy odnesla např. Marie Charvátová, která jako zdravotní sestra působila v misích na Balkáně nebo v Iráku, poté se vrátila k práci laborantky a nyní pomáhá veteránům z druhé světové války. „Ti staří potřebují hlavně zdravotní péči,“ uvedla Charvátová. Vojáci, kteří se v současnosti vracejí z misí, se podle ní potýkají hlavně s psychickými problémy. 

Video Reportáž Jitky Szászové
video

Reportáž Jitky Szászové

Udělování vyznamenání ale nebylo v hlavním městě jedinou akcí spojenou se dnem veteránů. Ráno uctili pamětníci i rodiny padlých vojáků veterány na bohoslužbě ve válečném kostele sv. Jana Nepomuckého. Nechyběl ani ministr obrany Alexander Vondra nebo náčelník generálního štábu Petr Pavel. U památníku na pražském Vítkově později položili věnce i předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová nebo místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.

Stát podporuje veterány ze 2. sv. války i novodobých konfliktů

Česká armáda má v současné době asi 1 440 veteránů z druhé světové války. Dalších více než 15 tisíc vojáků má za sebou účast v novodobých válečných konfliktech v rámci zahraničních misí. „Snažíme se dělat víc a víc,“ reagoval Vondra na dotaz novinářů, jak vypadá v současnosti péče o veterány. Veteráni druhé světové války mají nárok na příplatky k důchodu, příspěvky na lázně, existují pro ně i domovy péče, léčebny dlouhodobě nemocných nebo sociální lůžka.

Pro novodobé veterány, kteří po návratu z mise opustili práci vojáka z povolání, spustilo ministerstvo letos na jaře projekt pro snazší zařazení těchto lidí na trh práce. Za 30 milionů korun, převážně z evropských fondů, jim program během tří let nabídne poradenství, ale i finanční výhody pro jejich zaměstnavatele. Přechod do civilu by se tak měl usnadnit zhruba
1 500 veteránů.   

Den veteránů se dnes připomínal na mnoha místech v Česku i ve světě. V České republice byl tento svátek zaveden teprve před deseti lety - jeho symbolem je květ vlčího máku. Svátek se slaví 11. listopadu, protože v tento den bylo v roce 1918 podepsáno příměří a ukončeny boje první světové války.