Zdravotnické odbory v pohotovosti, chtějí Hegerovo odstoupení

Praha - Odbory ve zdravotnictví a sociálních službách vyhlásily dnes stávkovou pohotovost a vyzvaly ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) k odstoupení. V prohlášení více než 130 delegátů celostátní konference stojí, že Heger nezvládá řízení resortu, mnoho nemocnic i pacientů uvedl podle odborů do nejistoty a ohrožení jejich zdraví. Ministerstvo kritiku odmítá jako neodůvodněnou.

Odbory kritizují současnou situaci ve zdravotnictví i chystané kroky ministerstva zdravotnictví, práce a sociálních věcí a vlády. „Delegáti konstatují, že většina kroků ministerstva zdravotnictví a vlády vede ke zhoršování dostupnosti zdravotní péče, včetně dostupnosti lázeňské péče pro pojištěnce zdravotních pojišťoven, ohrožuje veřejné zdraví, rozbíjí solidárně nastavené systémy a poškozuje zaměstnance a pacienty,“ uvádí se v prohlášení.

„Jediný, kdo v posledních letech znejistil pacienty a bral si je jako rukojmí, byli bohužel právě lékaři, lékařská komora a jejich odborový svaz, když v rámci své stávkové aktivity chtěli opustit své pacienty připoutané na lůžka,“ reagoval mluvčí Hegerova ministerstva Vlastimil Sršeň.

Odbory rovněž odmítly Hegerovy plány na zrušení 6 tisíc lůžek v nemocnicích, zavedení dvousložkového pojistného či ohlášené omezení peněz pro lázně od zdravotních pojišťoven. Trvají na zachování tarifních platů a odmítají plány na takzvané pásmové odměňování. Delegáti rovněž požadují, aby zdravotnictví a sociální služby byly službami veřejnými.

„Ministr Heger je historicky nejúspěšnějším ministrem v prosazování reformních kroků, hlavně práv pacientů, a je pochopitelné, že se to některým zdravotnickým kruhům nemusí líbit,“ dodal Sršeň. Odboráři také kritizují snížení dotací pro poskytovatele sociálních služeb a požadují, aby dotace stouply na 8,5 miliardy korun. Žádají vyřešit dlouhodobé financování sociálních služeb a dát jistotu nejen poskytovatelům, zaměstnancům, ale i jejich klientům.